Zorza polarna rozświetliła niebo nad Szwecją

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach w okolicach bieguna północnego można było zaobserwować spektakularne zorze polarne. Intensywna zorza w sobotni wieczór była widoczna na przykład nad północnymi Szwecją.

Jasne różnokolorowe światła pojawiły się na niebie między innymi w rejonie miejscowości Överkalix w północnej Szwecji około godziny 19.30. Jak powiedział jeden z miejscowych fotografów niebo przez wiele godzin było rozświetlone zielonymi barwami. Dodał, że sobotnia zorza była jedną z najbardziej spektakularnych jakie widział.

Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym, które występuje głównie w okolicach bieguna północnego i południowego. Naukowa nazwa zorzy polarnej to aurora borealis w obrębie bieguna północnego i aurora australis w okolicach bieguna południowego, na cześć rzymskiej bogini świtu (Aurory). 

Jak powstaje zorza polarna

Zorza polarna powstaje, kiedy naenergetyzowane cząstki gazu wyrzucane przez Słońce. Mkną przez Układ Słoneczny, po czym uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z dużą prędkością (do 72 milionów kilometrów na godzinę). Pole magnetyczne naszej planety przekierowuje cząstki w kierunku bieguna północnego i południowego, a cząsteczki wchodzą w interakcję z gazami znajdującymi się naszej atmosferze. W ten sposób powstaje olśniewające zjawisko.

Zorza polarna charakteryzuje się różnokolorowymi światłami: niebieskimi, zielonymi, fioletowymi, różowymi, czerwonymi, żółtymi i białymi - w zależności od tego, z jakimi gazami wchodzi w interakcje. Tlen wydziela zielone i czerwone światło, azot świeci na bordowo i fioletowo, wodór i hel na niebiesko i fioletowo. Może mieć różne formy, takie jak promienie, kurtyny, pasma i łuki.

Google Maps

Autor:ps

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości