Szwedzi ostrzegają ryby przed wybuchami na budowie. "Wcześniej silnie reagowały"

Autor:
ps
Źródło:
PAP
Cztery ofiary ogryzień przez piranie w Paragwaju
Cztery ofiary ogryzień przez piranie w ParagwajuShutterstock
wideo 2/19
Ryby

W szwedzkim Goeteborgu znaleziono sposób na to, aby ryby żyjące w wielkim akwarium w centrum nauki Universum nie stresowały się eksplozjami na pobliskiej budowie tunelu kolejki podziemnej. Przed planowanymi wybuchami ostrzegane są bąbelkami, które pomagają im zmniejszyć stres.

W Goeteborgu na zachodzie Szwecji trwa budowa ośmiokilometrowej podziemnej linii kolejowej. Odpowiedzialna za realizację podziemnej stacji kolejowej Szwedzka Administracja Transportu każdego dnia przed planowaną eksplozją wysyła SMS do znajdującego się w mieście centrum nauki Universum z ogromnym akwarium. Wówczas w akwarium włączane są bąbelki, które mają odstresować ryby.

"Wcześniej silnie reagowały"

Jak mówi biolożka morska Terese Schwartz, ten sposób działa. - Dorsze schodzą na dno i czekają na eksplozję. Nie są już przestraszone, wcześniej silnie reagowały - twierdzi w rozmowie z telewizją SVT. Według niej "ryby słyszą i czują jak ludzie".

Otwarte w 2001 roku w Goeteborgu Universum to centrum nauki, w którym znajduje się między innymi wypełnione 900 tysiącami litrów wody akwarium z setkami gatunków ryb.

Google Maps

Autor:ps

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)