Katania tonie. "Miasto mierzy się z tragedią"

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Od kilku dni w Katanii na Sycylii panuje trudna sytuacja związana z powodziami. Zginęły co najmniej dwie osoby - poinformowano we wtorek. Burmistrz Katanii zaapelował o niewychodzenie z domów. W mieście zamknięto wszystkie placówki handlowe, z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek.

Po intensywnych opadach deszczu w okolicach miasta Katania na wschodzie włoskiej wyspy doszło do rozległych powodzi. W poniedziałek informowano o znalezieniu zwłok 67-letniego mężczyzny. We wtorek poinformowano o śmierci drugiej osoby. Ciało mężczyzny zostało znalezione pod samochodem na północ od Katanii.

Zalane zostały ulice i place w Katanii. Woda dostała się między innymi do sklepów i innych budynków.

Apel o niewychodzenie z domów

"Apeluję do wszystkich o nieopuszczanie domów, z wyjątkiem nagłych sytuacji" - wezwał w mediach społecznościowych mieszkańców Katanii burmistrz Salvo Pogliese. "Miasto mierzy się z tragedią" - napisał.

Zamknięto sklepy, z wyłączeniem spożywczych i aptek. Odwołane zostały także zajęcia w szkołach.

Media poinformowały, że dotknięty przez powódź został oddział szpitala Garibaldi.

- Sytuacja jest krytyczna. Nie wydaje się, aby miała się poprawić - powiedział rzecznik straży pożarnej.

W Sycylię uderzył medikan

Gwałtowna pogoda na Sycylii ma związek z medikanem, czyli głębokim niżem w rejonie śródziemnomorskim - wyjaśnili meteorolodzy z ilmeteo.it Tego typu niże powstają w wyniku napływu polarnego, chłodnego powietrza nad nagrzane wody morskie.

Słowo "medikan" nie istnieje w języku polskim i nie ma swojego odpowiednika. Jest to skrót, który powstał z połączenia angielskich wyrazów: mediterranean tropical-like cyclone, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy śródziemnomorski cyklon niby-tropikalny.

.Takie zjawiska formują się zwykle w okresie od września do stycznia. Szacuje się, że mogą maksymalnie osiągnąć siłę równą huraganowi kategorii pierwszej w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona. Utrzymują się od 12 godzin do kilku dni.

Autor:ps

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości