TVN Meteo | Świat

W Ruce jest lodowato, ale będzie jeszcze zimniej. Prognoza pogody na zawody Pucharu Świata

TVN Meteo | Świat

Aktualizacja:
Autor:
kw,
anw,
twis
Źródło:
ilmasto-opas.fi, tvnmeteo.pl, eurosport.pl
Oficjalne treningi i kwalifikacje w Ruce. W jakiej formie są skoczkowie?
Oficjalne treningi i kwalifikacje w Ruce. W jakiej formie są skoczkowie?TVN24
wideo 2/2
TVN24Oficjalne treningi i kwalifikacje w Ruce. W jakiej formie są skoczkowie?

Pogoda w Ruce może dać się skoczkom we znaki. Prognozowany jest siarczysty mróz, wynoszący wieczorem nawet -20 stopni Celsjusza, może także spaść śnieg. W piątek o godzinie 14.30 ruszają oficjalne treningi, a po nich rozpoczną się kwalifikacje.

Skoki narciarskie transmitowane są w TVN, Eurosporcie 1 i serwisie player.pl. To jeden z filarów zimowej oferty sportowej TVN Grupa Discovery w Polsce, której perłą w koronie są Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022.

Chimeryczna pogoda

Skocznię w Ruce można kochać i nienawidzić. Lata się tu daleko (rekord to imponujące 147,5 metrów), ale nierzadko chimeryczna pogoda testuje nerwy zawodników. Skoczków w Finlandii wita siarczysty mróz, porywisty wiatr i nieułatwiający oddania próby nieustannie padający śnieg.

Rok temu obyło się bez większych komplikacji, ale sezon wcześniej kwalifikacje do drugiego z konkursów, jak i same zawody odwołano.

Jeszcze wcześniej, w roku 2018, w pierwszym z konkursów odbyła się tylko jedna seria. Najgorzej pod tym względem było w sezonie 2015/2016. Pogoda nie pozwoliła rozegrać żadnych zawodów. - Na tej skoczni zdejmujesz kurtkę, chcesz się rozgrzać, ale bez skutku. Palcami nie można ruszać, a buzia jest zmarznięta - opowiadał kiedyś o specyfice skakania w Ruce Dawid Kubacki.

Maciej Kot, inny z polskich reprezentantów, dodał od siebie: - Śmiejemy się, że wiemy, czego się tam spodziewać. Temperatura? Między minus 14 a minus 17, brak słońca, duża wilgotność.

Pogoda na skoki narciarskie. Ruka 2021

Prognoza pogody na Puchar Świata w Ruce wskazuje na to, że piątek upłynie pod znakiem pochmurnej aury. Może także przelotnie padać śnieg - suma opadów powinna wynieść 1-2 centymetry. Podczas oficjalnego treningu skoczków termometry pokażą -11 stopni stopni Celsjusza, a prędkość wiatru wyniesie 3-8 metrów na sekundę. O godzinie 20 wciąż może słabo prószyć śnieg. Temperatura wyniesie -14 st. C. Powieje nieco silniejszy wiatr, bo o prędkości do 4-6 m/s. 

W sobotę, podczas pierwszego konkursu indywidualnego, synoptycy prognozują silny spadek temperatury w arktycznym powietrzu. Będzie pochmurno, ale z szansą na niewielkie przejaśnienia. Chwilami zza chmur może wyglądać słońce. Przed rozpoczęciem serii próbnej, o godzinie 14, temperatura wyniesie -16 st. C. Wiać będzie z prędkością 1-3 m/s. O godzinie 20 należy spodziewać się pochmurnego nieba z rozpogodzeniami. Termometry pokażą -20 st. C. Wiatr się nie zmieni - jego prognozowana prędkość wciąż będzie wynosić 1-3 m/s.

Niedziela także zapowiada się pochmurno, ale miejscami mogą wystąpić przejaśnienia. O godzinie 14 termometry pokażą -14 st. C, a wiatr będzie rozpędzał się do 2-4 m/s. O godzinie 20 wystąpią niewielkie rozpogodzenia, a temperatura spadnie do -18 st. C. Wiatr powieje z prędkością do 2-5 m/s.

Ruka. Jaka pogoda jest tam w listopadzie i grudniu

Jak przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, Ruka ma klimat umiarkowany zimny. Położona jest w gminie Kuusamo, blisko granicy Finlandii z Rosją. Choć leży zarówno w znacznej odległości od Zatoki Fińskiej, jak i od Atlantyku, to opady są tam dość obfite, sięgające w roku około 700 litrów wody na metr kwadratowy. To miejsce zimne i tym samym bardzo atrakcyjne w zimie, gdzie nie brakuje śniegu. Kuusamo jest regionem ze znaczącymi opadami, stąd bywa atrakcyjniejsze niż Alpy, w których w czasie ostatnich ciepłych zim grubsza pokrywa śniegu pojawiała się dopiero w styczniu.

W listopadzie dni z mrozem jest w okolicy średnio 25, natomiast w grudniu temperatura spada poniżej zera średnio każdego dnia.

Na pogodę w Kuusamo wpływa i Atlantyk, i rozległa rosyjska ziemia. Z jednej strony układy niżowe znad oceanu, sunące na wschód, niosą co jakiś czas obfite opady śniegu, a napływ mas powietrza - arktycznych z północy, czy polarno-kontynentalnych znad Rosji - przynosi mróz, stąd śnieg ma się tam na ogół dobrze. W listopadzie spada tam około 50 l/mkw., co w przełożeniu na świeży śnieg wynosi 50 centymetrów. W grudniu średnia suma opadów to około 45 l/mkw.

Finlandia. Zmiany klimatu a pogoda

Choć nadal zimna, Finlandia mocno doświadcza globalnego ocieplenia. Ocieplanie się klimatu najbardziej zauważalne jest tam w okresie zimy, kiedy średnia temperatura powietrza jest o 2-3 stopnie Celsjusza wyższa od średniej sprzed lat 80. XIX wieku. Widać też wyraźny podział na północ i południe kraju: od lat 30. XXI wieku klimatolodzy obserwują wyraźne ocieplanie się klimatu w Laponii, jest ono dużo bardziej zauważalne niż w południowej części Finlandii.

>> KALENDARZ SKOKÓW NARCIARSKICH 2021/2022

Program i plan transmisji zawodów w Ruce:

Piątek, 26 listopada 14.30 - oficjalne treningi 17.10 - kwalifikacje (Eurosport 1, Eurosport w Playerze)

Sobota, 27 listopada 15.15 - seria próbna 16.30 - konkurs indywidualny (TVN, Eurosport 1, Eurosport w Playerze)

Niedziela, 28 listopada 14.30 - kwalifikacje (Eurosport w Playerze) 16.15 - konkurs indywidualny (TVN, Eurosport 1, Eurosport w Playerze)

Kalendarz Pucharu Świata w skokach - konkurs po konkursietvn24.pl

Autor:kw, anw, twis

Źródło: ilmasto-opas.fi, tvnmeteo.pl, eurosport.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock