TVN Meteo | Świat

Potężne tornado przeszło przez Oklahomę. Dziesiątki tysięcy osób bez prądu

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw
Źródło:
Reuters

Przez stan Oklahoma przeszły w środę silne burze i tornado. Zjawisko było bardzo niebezpieczne - spowodowało mnóstwo zniszczeń oraz awarie elektryczności. Najbardziej ucierpiało hrabstwo Seminole.

W stanie Oklahoma w środę utrzymywał się bardzo silny system burzowy. Oprócz wyładowań atmosferycznych przyniósł także tornado, które spowodowało rozległe zniszczenia.

Budynki nie miały szans

Na nagraniach z powietrza widać, jak formowało się tornado. Zjawisko było tak potężne, że po zetknięciu z zabudową miejską pozostawiało ją całkowicie zrównaną z ziemią.

Jak przekazały lokalne media, zastępca szeryfa w hrabstwie Seminole powiedział, że dotarły do niego doniesienia o ludziach uwięzionych z powodu zniszczeń. Dodał też, że nie ma osób rannych.

Awarie prądu

Według tamtejszych dostawców energii, prądu zostało pozbawionych ponad 14 tysięcy osób. Jak dodano, przyczynami awarii były pozrywane linie energetyczne.

Centrum Prognozowania Burz (Storm Prediction Center) należące do amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) ostrzegło, że gwałtowny i niebezpieczny system pogodowy ma zagrozić także środkowej i południowo-zachodniej części Oklahomy oraz północnemu Teksasowi.

Autor:kw

Źródło: Reuters