Ten pingwin kulał, więc dostał buty ortopedyczne

Autor:
kw
Źródło:
Reuters

Lucas to pingwin, który od małego miał problemy z poruszaniem się po wybiegu. Wszystko z powodu deformacji jednej z łap, spowodowanej chorobą narządów ruchu. Jego opiekunowie z San Diego Zoo postanowili mu pomóc i stworzyli specjalne obuwie ortopedyczne z amortyzatorami, dzięki któremu ptak już nie odstaje od kolonii.

Lucas to pingwin, u którego zdiagnozowano chorobę zwaną discospondylitis, czyli stan zapalny krążka międzykręgowego. U pingwina objawia się on deformacją jednej z łapek. Ptak miał przez to spore problemy z poruszaniem się. Dopiero jego opiekunowie z San Diego Zoo wpadli na pomysł, jak mu pomóc. Od tego czasu Lucas chodzi w specjalnie zaprojektowanych butach.

- Pokazywał, że boli go po lewej stronie, w miejscu, w którym ma deformację. Bez tego chodziłby, kulejąc na lewą łapę - powiedziała Beth Bicknese, starsza lekarka weterynarii w zoo.

Mają amortyzatory i rzepy

Jego chód znacznie poprawił się od czerwca, kiedy to otrzymał swoje obuwie ortopedyczne. - Gdy tylko mu je założyliśmy, zaczął normalnie chodzić po płaskich powierzchniach. Nie kuleje - dodała Bicknese.

Buty są amortyzowane i zapinane na rzepy, więc Lucas może w pełni uczestniczyć w życiu kolonii, a także wspinać się na skały, pływać i gniazdować. Zdaniem Bicknese, Lucas będzie musiał cały czas nosić swoje buty, by móc normalnie funkcjonować.

Dla starszej specjalistki ds. opieki nad dzikimi zwierzętami Debbie Denton najważniejsze jest to, że Lucas pasuje teraz do kolonii pingwinów. - Znam go od czasów, gdy wykluł się z jajka, i jesteśmy do siebie bardzo przywiązani. Cieszę się na samą myśl, że udało nam się zrobić coś, co sprawi, że będzie mu wygodniej - powiedziała Denton.

Autor:kw

Źródło: Reuters