Śnieg zacina, ale jeść trzeba. Żubry wyszły na żer

Autor:
as
Źródło:
ENEX

We wtorek w okolicach rumuńskiego Parku Narodowego Vânători w Karpatach spadł pierwszy śnieg. Choć zacinał, żubry nie zwracały na niego uwagi. O wiele większym zainteresowaniem obdarzyły to, co za chwilę miały zjeść. Żerujące żubry udało się zarejestrować na filmie.

Reintrodukcja żubrów w rumuńskich lasach rozpoczęła się 10 lat temu, a pierwsze wypuszczone na wolność osobniki pochodziły również z Polski. Ich potomkowie mają się całkiem nieźle, o czym świadczy nagranie pochodzące z Parku Narodowego Vânători.

Żubr w oku kamery

Gdy tereny parku pokrył pierwszy w tym sezonie śnieg, stado żubrów wyszło z lasów w poszukiwaniu pożywienia. Jeden z pracowników Parku Narodowego zdołał uchwycić kilka osobników podczas żerowania, zachowując odpowiedni dystans od dzikich zwierząt. Ośnieżone ssaki kontynuowały swoją ucztę, nie zauważając kamerzysty, a gdy skończyły się posilać, wróciły do lasu.

Po 200 latach nieobecności w lasach Rumunii żubry na powrót opanowują górskie tereny kraju. Szacuje się, że na wolności jest około 200 osobników, które rozmnażają się i ciągle rozszerzają swoje terytorium. Hodowla żubrów w rejonie samego Parku Narodowego Vânători rozpoczęła się dekadę temu, a obecnie na wolności żyje 38 osobników. Prawie połowa z nich to młode.

Autor:as

Źródło: ENEX