Powódź błyskawiczna w RPA. "Wielu wiernych stało w korycie rzeki, zostali porwani przez nurt"

Autor:
mp,kw
Źródło:
PAP, abcnews.go.com
Powodzie w Kosowie
Powodzie w KosowieReuters
wideo 2/2
Gwałtowne burze/ulewy na świecie

Co najmniej 14 osób zginęło w wyniku powodzi błyskawicznej, która porwała ze sobą wiernych zebranych na spotkaniu religijnym nad rzeką Jukskei w Johannesburgu w RPA - podały w niedzielę wieczorem służby ratunkowe.

Do zdarzenia doszło w sobotę. Tego dnia ratownicy odnaleźli dwa ciała, a kolejnych siedem w niedzielę rano.

- W ostatnich godzinach liczba ofiar wzrosła do 14, gdyż odnaleźliśmy kolejnych pięć ciał - powiedział agencji AFP rzecznik miejscowych służb ratunkowych Robert Mulaudzi. Dodał, że obecnie nie jest w stanie podać dokładnej liczby zaginionych.

Poinformował, że w obrzędach religijnych nad rzeką Jukskei brały udział 33 osoby.

- Kiedy rozpętała się burza, wielu wiernych stało w korycie rzeki, odprawiając rytuały oczyszczenia (...) Zostali oni porwani przez rwący nurt - powiedział Mulaudzi.

Częsta praktyka

Grupy religijne często gromadzą się nad rzeką Jukskei, by odprawić chrzty lub inne rytuały.

Mulaudzi powiedział, że mieszkańcy byli ostrzegani przed niebezpieczeństwami związanymi z przeprowadzaniem obrzędów wzdłuż rzeki.

- W ciągu ostatnich trzech miesięcy w Johannesburgu padało dużo deszczu, a większość strumieni rzecznych jest teraz pełna. Naszych mieszkańców, którzy na co dzień praktykują tego rodzaju rytuały, wciąż kusi, by udawać się nad te rzeki - opowiadał. - Naszym przesłaniem dla nich jest apel o zachowanie ostrożności podczas przeprowadzania tych rytuałów - dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp,kw

Źródło: PAP, abcnews.go.com