Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. Powodzie w Brazylii

Autor:
kw
Źródło:
Reuters

W wyniku ulewnych opadów oraz przepełnionych rzek, Rio Branco w północno-zachodniej Brazylii zostało zalane. Powódź sprawiła, że tysiące osób musiało opuścić swoje domy, wielu z nich nie ma już do czego wracać.

Ostatnie dni marca przyniosły północno-zachodniej Brazylii wyjątkowo obfite opady deszczu. Ulewy wpłynęły na poziom wody w wielu zbiornikach. Woda zalała między innymi miasto Rio Branco. Ponieważ ulice zmieniły się w rzeki, mieszkańcy byli zmuszeni skorzystać z kajaków i łódek, by się po nich poruszać.

Nie mają do czego wracać

Na zdjęciach z drona widać obszary mieszkalne. Mnóstwo domów zostało zalanych po górne piętra, a nawet dachy.

- Jesteśmy wewnątrz obozu, z ponad tysiącem osób, które straciły swoje domy. Mamy nadzieję na szybkie rozwiązanie tej sytuacji - opowiadał pastor i nauczyciel Paul Machado.

Jak przekazała brazylijska rządowa agencja informacyjna, powódź w Rio Branco pozostawiła 695 rodzin bez dachu nad głową. W regionie stworzono aż 39 schronisk, w których poszkodowani mogą otrzymać pomoc.

Według Brazylijskiego Narodowego Instytutu Meteorologii (INMET), w kolejnych dniach do regionu dotrze kolejna porcja opadów i burz.

Autor:kw

Źródło: Reuters