TVN Meteo | Świat

Domy z plastiku na Filipinach. Jednocześnie chcą walczyć z problemem odpadów i bezdomnością

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw//rzw
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Góry plastikowych odpadów przerobić na domy, najlepiej dla osób, które straciły dach nad głową w wyniku katastrof naturalnych i klęsk żywiołowych? Taki pomysł testowany jest na Filipinach. Butelki, jednorazowe opakowania, torby i inne przedmioty z plastiku są przetwarzane na materiały budowlane.

The Plastic Flamingo lub w skrócie The Plaf określa siebie jako "przedsiębiorstwo społeczne, które walczy z zanieczyszczeniem mórz plastikiem poprzez zbieranie plastikowych odpadów i przekształcanie ich w produkty nadające się do ponownego wykorzystania". Ludzie zaangażowani w to przedsięwzięcie zorganizowali wszystkie kolejne etapy: zbieranie odpadów, ich rozdrabnianie, a następnie formowanie w materiał nazywany "ekodrewnem". Powstają z niego ogrodzenia, tarasy i inne konstrukcje.

Teraz The Plaf próbuje przekonać władze, by plastikowe ekodrewno wykorzystywać do odbudowy domów zniszczonych przez tajfuny lub inne kataklizmy, które regularnie nawiedzają ten region. Może też się ono okazać przydatne do tworzenia tymczasowych schronów w czasie klęsk żywiołowych.

- To w 100 procentach materiał z recyklingu, w całości wykonany z odpadów plastikowych, choć dochodzą również pewne dodatki, jak barwniki. Jest bardzo wytrzymały i nie zostawia drzazg przy montażu - przekonywała w rozmowie z Agencją Reutera Erica Reyes, dyrektor operacyjna The Plaf.

W ten sposób zebrano i przetworzono do tej pory ponad 100 ton plastikowych odpadów. Wobec skali problemu to ciągle niewiele.

Filipiny w czołówce "producentów" plastiku

Według Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych, każdego roku na świecie produkuje się 300 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych. Około 80 procent plastiku, który trafia do oceanów, pochodzi z Azji. Z tego zaś do wytworzenia jednej trzeciej przyczyniają się Filipiny - wynika z tegorocznego raportu Uniwersytetu Oksfordzkiego.

CZYTAJ TAKŻE: Miliardy ton plastiku zanieczyszczają środowisko. Organizacje przyrodnicze chcą zakazu eksportu śmieci>>>

W ocenie ekspertów władze kraju nie mają jasnej strategii rozwiązania problemu, choć ministerstwo środowiska w Manili zapewnia, że jest w stałym kontakcie z lokalnymi producentami i pracuje nad racjonalnymi sposobami zarządzania odpadami.

Pandemia nie sprzyja walce z plastikiem

Pandemia COVID-19 sprawiła, że walka z plastikiem stała się dużo trudniejsza do wygrania. Powodem jest olbrzymi wzrost zużycia plastikowych osłon twarzy, rękawiczek jednorazowych, pojemników (m.in. w związku z obostrzeniami dotyczącymi restauracji) i folii bąbelkowej (w związku z gwałtownym zwiększeniem się skali zakupów online).

- Ludzie nie wiedzą, jak pozbyć się tych tworzyw sztucznych - powiedziała Allison Tan z The Plaf. - Pokazujemy im, że odpady, zamiast trafiać na wysypiska śmieci lub do oceanów, mogą być ponownie przetwarzane - dodała.

Autor:kw//rzw

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl