TVN Meteo | Świat

Powodzie w stanie Queensland. Ostrzeżenia i ryzyko ewakuacji

TVN Meteo | Świat

Autor:
dd
Źródło:
BBC
Część Australii znów musi stawić czoła powodziom
ReutersCzęść Australii znów musi stawić czoła powodziom

Część Australii znów musi stawić czoła powodziom. Dla mieszkańców kilku regionów stanu Queensland wydano ostrzeżenia. Pogoda może być tak groźna, że wymagana będzie ewakuacja. W lutym te same regiony kraju dotknęła katastrofalna powódź, w której zginęło kilkanaście osób.

Setki Australijczyków otrzymało nakaz ewakuacji swoich domów, ponieważ stanowi Queensland grozi kolejna powódź. W piątek wydano ostrzeżenia nakazujące mieszkańcom kilku regionów przygotować domy i ewakuować się w razie potrzeby.

Na początku tego tygodnia jedna osoba zginęła w wyniku gwałtownej pogody na północy stanu.

Rzeki mają wylać

Układ burzowy przesunął się na południe, w kierunku silnie zaludnionego południowo-wschodniego Queenslandu, do którego należy Brisbane. W lutym stan Queensland został zniszczony przez powodzie, które zabiły 13 osób i zalały ponad 20 tysięcy domów. Kolejnych dziewięć osób zginęło w powodziach w sąsiedniej Nowej Południowej Walii.

W piątek prognozowano poważne powodzie na kilku rzekach. Mieszkańcy miasta Gympie, położonego na północ od stolicy stanu, zostali ostrzeżeni, że po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy mogą spodziewać się powodzi. W lutym, kiedy rzeka osiągnęła wysokość 23 metrów, ucierpiało 800 domów i firm w mieście. Burmistrz miasta Glen Hartwig przekazał, że władze obserwują, jak wysoko tym razem podniesie się poziom wody w rzece Mary. Jeśli sięgnie ona 15 metrów, ucierpią firmy, ale nie domy.

Australia. Szykują się na kolejne powodzie

W piątek powodzie dotknęły niektóre miasta w Lockyer Valley, na zachód od Brisbane, i odcięły główną autostradę. Oczekuje się, że ucierpi około 300 domów w tym regionie po tym, jak w lutym zalanych zostało ich 68.

- To niszczy duszę, to jest absolutnie miażdżące - powiedziała australijskiej telewizji ABC Tanya Milligan, burmistrz Lockyer Valley.

W piątek w mieście Grantham zawyła syrena alarmowa, a mieszkańcy nisko położonych terenów zostali wezwani do przeniesienia się na wyżej położone tereny. W 2011 roku miasto zostało zniszczone przez wielką powódź, która zabiła 12 osób.

Biuro Meteorologii (BoM) ostrzega, że dalsze intensywne opady deszczu w piątek mogą również doprowadzić do groźnych dla życia powodzi błyskawicznych i potencjalnych osuwisk ziemi. Układ burzowy zacznie słabnąć w weekend.

Autor:dd

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Reuters