TVN Meteo | Świat

Zamknięte drogi, zablokowane tunele. Powodzie w Kuwejcie

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw/dd
Źródło:
arabnews.com, thepeninsulaqatar.com, arabiaweather.com, climate-data.org

W wielu miastach Kuwejtu doszło do rozległych powodzi, spowodowanych silnymi opadami deszczu. Władze kraju zdecydowały się na zamknięcie części dróg, mostów i tuneli w obawie o bezpieczeństwo kierowców.

Władze Kuwejtu zamknęły szereg mostów, tuneli i ulic. Przyczyną były rozległe powodzie, które pojawiły się po intensywnych opadach deszczu. Padało od soboty wieczorem i przez całą noc. W niektórych regionach wystąpiły także silne burze.

Rządzący tłumaczyli, że woda zaczęła się gromadzić i znacząco wpłynęła na stan infrastruktury. Mimo wysiłków służb ratunkowych, które próbowały odpompować wodę, było jej za dużo, by komunikacja na trasach mogła przebiegać bezpiecznie.

Kuwejt. Intensywne opady i silny wiatr

Według informacji przytoczonej przez agencję meteorologiczną w Kuwejcie, do godziny 10 w niedzielę w tamtejszym porcie lotniczym odnotowano opady rzędu 34 litrów wody na metr kwadratowy. Na północy kraju, w miejscowości Al-Abdali spadły 32 l/mkw., zaś w centrum kraju, w Al-Dżahrze 28 l/mkw. Takie opady nie są jednak normą w Kuwejcie. Średnio każdego roku spada tam zaledwie 128 l/mkw. Ponadto panuje tam klimat pustynny, dlatego rozgrzana i wysuszona ziemia nie jest w stanie przyjąć takiej ilości wody w tak krótkim czasie.

Synoptycy ostrzegali także przed silnym wiatrem. W komunikatach informowali, że będzie osiągać średnią prędkość 15-50 kilometrów na godzinę.

Centrum meteorologii w Kuwejcie prognozuje, że pogoda zacznie poprawiać się dopiero w poniedziałek rano.

Autor:kw/dd

Źródło: arabnews.com, thepeninsulaqatar.com, arabiaweather.com, climate-data.org