"Powódź przyszła nagle", wiele domów się zawaliło. Zabici i ranni

Autor:
ps/dd
Źródło:
Radio Wolna Europa, khaama.com

Co najmniej 13 osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych w ciągu ostatnich dni wskutek powodzi w kilku prowincjach Afganistanu - poinformowało Radio Wolna Europa. Wiele domów jest zniszczonych.

Ulewy, a w konsekwencji gwałtowne powodzie, najbardziej dotknęły obszary w górskiej prowincji Ghor położonej w środkowej części Afganistanu. Śmierć poniosło tam co najmniej sześć osób. W jednej z miejscowości zginęły trzy kobiety i dziecko z jednej rodziny.

- Powódź przyszła nagle około południa - relacjonował w środę Agha Jan, sąsiad części z ofiar. - Nie mogli wyjść z domu. Cztery osoby zginęły, a jedna wciąż jest zaginiona - mówił.

Powodzie w ciągu ostatnich kilku dni spowodowały w kraju śmierć w sumie co najmniej 13 osób.

Domy runęły

Lokalne władze, na które powołała się agencja prasowa AFP, w połowie tygodnia informowały o zniszczonych 100 domach, spośród których wiele się zawaliło. Zniszczonych zostało też około 200 hektarach gruntów rolnych.

Google Maps

Afganistan coraz bardziej narażony na skutki klęsk żywiołowych

Każdego roku setki Afgańczyków giną z powodu ulew, powodzi i osunięć ziemi, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie domy często zagrożone są zawaleniem. Według ONZ dziesięciolecia wojen, degradacja środowiska i negatywne zmiany klimatu doprowadzają do tego, że coraz większa liczba mieszkańców tego kraju narażona jest na skutki klęsk żywiołowych.

Ostatnie powodzie prawdopodobnie pogłębią kryzys gospodarczy i humanitarny w Afganistanie, w którym miliony ludzi żyją na skraju głodu - wskazało Radio Wolna Europa.

Autor:ps/dd

Źródło: Radio Wolna Europa, khaama.com

Pozostałe wiadomości