Potężne fale u wybrzeża Portugalii. Zobacz na zdjęciu satelitarnym ich ogromną siłę

Autor:
anw
Źródło:
NASA, livescience.com
Potężne fale w miejscowości Nazaré
Potężne fale w miejscowości Nazaré
Google Earth
Google Earth Potężne fale w miejscowości Nazaré

NASA opublikowała zdjęcie satelitarne wybrzeża Portugalii, na którym widać ogromną siłę uderzających o brzeg fal. Osiągały one wysokość siedmiopiętrowego budynku. Fotografię zrobiono w 2020 roku w tym samym dniu, w którym 18-letni surfer prawdopodobnie pokonał rekordowo wysoką falę mierzącą 30,9 metra.

Na zdjęciu wykonanym przez satelitę Landsat 8 w dniu 29 października 2020 roku widać gruby pas białej piany, który pozostawiły potężne fale, kiedy rozbijały się wzdłuż słynnej plaży Praia do Norte w portugalskim Nazaré. Miejscowość ta powszechnie uważna jest za jedno z najlepszych miejsc na świecie do surfowania.

"Na fotografii widać, że wzburzone fale poderwały osady dna morskiego i powstały podwodne pióropusze rozciągające się na około 10 kilometrów od brzegu" - czytamy w oświadczeniu Obserwatorium Ziemi NASA (NASA Earth Observatory).

Poniżej znajdują dwa zdjęcia satelitarne z portugalskiego Nazaré. Jedno wykonano 29.10.2020 r. i widać na nim zielonkawe plamy, które utworzyły się po oderwaniu z dna oceanu osadów. Drugie zrobiono 5.02.2022 r.

Zdjęcie satelitarne miejscowości Nazaré wykonane 29.10.2020NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin
Zdjęcie satelitarne miejscowości Nazaré 5.02.2022 NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin

Portugalia. Potężne fale

Fale w portugalskiej miejscowości Nazaré często w miesiącach zimowych osiągają wysokość ponad 15 metrów. W dniu 29 października 2020 r. zostały dodatkowo napędzane przez silny wiatr związany z huraganem Epsilon, który uderzył w Bermudy i część Ameryki Północnej. Tego samego dnia portugalski surfer António Laureano prawdopodobnie pobił rekord, pokonując największą falę..

- Znalazłem się w odpowiednim momencie, aby złapać tę potężną falę. Jak tylko zacząłem płynąć na niej, zdałem sobie sprawę, że jest ogromna - powiedział Laureano w 2020 roku w rozmowie z Surfer Today.

Po powrocie do domu Laureano wysłał wideo z falą do naukowców z Uniwersytetu w Lizbonie, którzy przeanalizowali jej rozmiar za pomocą oprogramowania, które wykorzystuje wzrost surfera do określenia jej wielkości. Wykazało ono, że fala mierzyła 30,9 metra wysokości. To czyni ją największą falą, na jakiej surfował człowiek, choć nie jest ona oficjalnie uznana przez Światową Ligę Surfingu (WSL) ze względu na sposób, w jaki badacze przeanalizowali wysokość fali. Rekord wciąż należy do Brazylijczyka Rodrigo Koxa. W 2017 r. pokonał falę o wysokości 24,4 metra, również w Nazaré. Wynika to z faktu, że WSL mierzy wysokość fali w stosunku do poziomu morza, co może być wykonane przez urzędników z brzegu lub zza fali, gdy ta się załamuje. Niestety, w dniu surfowania Laurano w Nazaré nie było żadnych przedstawicieli WSL, więc rekord pozostaje niezweryfikowany.

Autor:anw

Źródło: NASA, livescience.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin