TVN Meteo | Świat

Fiona zmierza w kierunku Bermudów i Kanady. "Spodziewamy się niszczycielskich fal, wiatru i powodzi"

TVN Meteo | Świat

Aktualizacja:
Autor:
as,
anw/kg
Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl
Dominikana po przejściu huraganu Fiona
Dominikana po przejściu huraganu FionaReuters
wideo 2/8
ReutersDominikana po przejściu huraganu Fiona

Fiona jest huraganem czwartej kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Niesie ze sobą porywy wiatru przekraczające 200 kilometrów na godzinę. Żywioł zmierza w kierunku Bermudów i Kanady. Wcześniej siał spustoszenie w Portoryko i na Dominikanie.

Fiona przybrała w środę na sile i stała się huraganem czwartej kategorii w skali Saffira-Simpsona - podało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC). Niesie ze sobą wiatr wiejący w porywach z prędkością 215 kilometrów na godzinę.

W czwartek huragan ma zahaczyć o archipelag Bermudów. - Miejmy nadzieję, że oko burzy pozostanie na zachodzie, ale może przesunąć się na wschód i uderzyć bezpośrednio w Bermudy - powiedział Eric Blake, szef oddziału amerykańskiej agencji rządowej w Miami.

Natomiast w piątek, jak wynika z prognoz, żywioł dotrze do wybrzeża Kanady, gdzie już wydano ostrzeżenia przed wysokimi falami, silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu. - Naprawdę spodziewamy się niszczycielskich fal, wiatru i powodzi - powiedziała kanadyjska meteorolog Jill Maepea.

"Było bardzo głośno, jakby na zewnątrz wyły olbrzymy"

Huragan uderzył w Grand Turk, największą spośród Wysp Turks i Caicos we wtorek rano. Kilka godzin później nadciągnął nad kolejne wyspy archipelagu. Władze zaapelowały do około 40 tysięcy mieszkańców, aby ci schronili się w bezpiecznym miejscu. We wtorek wieczorem czasu lokalnego wicegubernator Anya Williams powiedziała, że po przejściu Fiony nie było informacji o ofiarach śmiertelnych i rannych, jednak przerwy w dostawie prądu dotknęły pięć wysp.

- Natychmiast zamknęliśmy cały kraj, co pomogło nam uratować niejedno życie - zaznaczyła Williams. Mimo tego obywatele tego niewielkiego terytorium zależnego Wielkiej Brytanii przeżyli we wtorek chwile grozy.

- Było bardzo głośno, jakby na zewnątrz wyły olbrzymy - opowiadał jeden z mieszkańców. - Wszystko się trzęsło - dodał.

Prognozowana trasa huraganu FionaNOAA/NHC

Trwa liczenie strat

W poniedziałek i wtorek huragan Fiona przeszedł przez Portoryko i Dominikanę, wyrządzając poważne szkody materialne.

Jak podaje agencja Reuters, żywioł spowodował śmierć ośmiu osób, w tym chorego czteromiesięcznego niemowlęcia. 

Zniszczenia w PortorykoPAP/EPA/Thais Llorca
Zniszczenia w PortorykoPAP/EPA/Thais Llorca

Sytuacja na dotkniętych katastrofą wyspach jest trudna, głównie z uwagi na potężne zniszczenia. W Portoryko Fiona zerwała infrastrukturę energetyczną, pozostawiając mieszkańców wyspy bez prądu. Urzędnicy zapowiedzieli, że ponowne podłączenie całej wyspy liczącej 3,3 milionów osób zajmie wiele dni. Na Dominikanie, w poniedziałek wieczorem ponad 1,1 mln osób nie miało dostępu do wody pitnej, a ponad 700 tysięcy prądu.

Sekretarz zdrowia i opieki społecznej USA Xavier Becerra ogłosił we wtorek wieczorem stan zagrożenia zdrowia publicznego dla Portoryko, przyznając fundusze federalne i sprzęt do pomocy wyspie.

Zniszczenia na DominikaniePAP/EPA/Orlando Barria
Zniszczenia na DominikaniePAP/EPA/Orlando Barria

Autor:as, anw/kg

Źródło: Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Orlando Barria