Plankton opanował południowy Atlantyk. To prawdziwa fabryka biomasy. Zobacz to na niezwykłym zdjęciu

Autor:
as//rzw
Źródło:
Copernicus, NASA Earth Observatory, tvnmeteo.pl
Biolog o sinicach
Biolog o sinicach
tvn24
tvn24Biolog o sinicach

Zakwit fitoplanktonu pokrył część południowego Oceanu Atlantyckiego. Zjawisko objęło swoim zasięgiem ponad 600 tysięcy kilometrów kwadratowych - znacznie więcej, niż zazwyczaj obserwuje się o tej porze roku. Widać to na niezwykłym zdjęciu z satelity. Eksperci tłumaczą, że wiosna i lato na półkuli południowej to najlepszy czas dla tych niewielkich organizmów.

Zakwity mórz i oceanów mają różne przyczyny. W przypadku Morza Bałtyckiego są one najczęściej powiązane z dopływem wód rzecznych, które niosą ze sobą duże ilości substancji odżywczych i doprowadzają do przeżyźnienia morskich fal. Nieco inaczej wygląda sytuacja w głębszych akwenach, gdzie wzrost planktonu na ogromną skalę może napędzać cyrkulacja wód oceanicznych.

Takie gigantyczne zakwity pojawiły się w południowej części Oceanu Atlantyckiego.

Listopad pod znakiem planktonu

Satelita europejskiego programu Copernicus Sentinel-3 uchwycił liczne zakwity roślinnego planktonu u wybrzeży południowoamerykańskiego archipelagu Falklandów-Malwinów. W tym rejonie Atlantyku regularnie obserwuje się zakwity rozciągające się na setki kilometrów kwadratowych.

Uchwycone na zdjęciu zjawisko jest jednak szczególnie duże - ma powierzchnię ponad 600 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli więcej, niż na przykład powierzchnia Madagaskaru. Tak dużych listopadowych zakwitów nie odnotowano na południowym Atlantyku od 2008 roku.

Gigantyczny zakwit na południowym AtlantykuEuropean Union, Copernicus Sentinel-3 imagery

Co sprzyja zakwitom?

Według ekspertów NASA, miejscową wiosną i latem (czyli polską jesienią i zimą) u wybrzeży Patagonii panują szczególnie dobre warunki dla fitoplanktonu. Rzeki dostarczają składniki odżywcze z lądu do oceanu. Innym ich źródłem jest pył z Patagonii, transportowany przez podmuchy zachodniego wiatru.

Na zakwity fitoplanktonu wpływa również cyrkulacja oceaniczna, szczególnie zaś zetknięcie się mas wody o różnych temperaturach, zasoleniu i zawartości składników odżywczych. W tym rejonie ciepłe, słone fale tropikalne spotykają się z chłodniejszymi wodami płynącymi z Oceanu Południowego.

Mieszanie się wody może natomiast wynosić w górę składniki odżywcze z głębszych partii oceanu na powierzchnię, gdzie fitoplankton ma dużo światła słonecznego, co napędza jego wzrost.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:as//rzw

Źródło: Copernicus, NASA Earth Observatory, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: European Union, Copernicus Sentinel-3 imagery