Połowa sadzonych drzew w tropikach nie przeżywa

Autor:
anw
Źródło:
PAP, ceh.ac.uk
Tropikalne lasy deszczowe należą do najbardziej produktywnych biomów
Tropikalne lasy deszczowe należą do najbardziej produktywnych biomów
Fundacja "Biodiversitatis"
Fundacja "Biodiversitatis"Tropikalne lasy deszczowe należą do najbardziej produktywnych biomów

Brytyjscy naukowcy donoszą, że umiera około połowa drzew sadzonych w ramach odbudowy lasów tropikalnych i subtropikalnych. Swoje wnioski opublikowali na łamach czasopisma "Philosophical Transactions of the Royal Society B". Mimo to, jak podkreślają, aktywne zalesianie odgrywa ważną rolę w odbudowie tego ekosystemu.

Z wyliczeń przeprowadzonych przez instytut badawczy UK Center for Ecology and Hydrology wynika, że mniej więcej połowa drzew, które sadzone są w ramach odbudowy lasów tropikalnych i subtropikalnych, umiera do kilku lat po ich posadzeniu.

Odtwarzanie lasów

W badaniach wzięto pod uwagę 176 miejsc w Azji, gdzie lasy naturalne ucierpiały wskutek działalności człowieka. Zespół naukowców ustalił, że średnio 18 procent posadzonych drzewek obumarło w okresie do pięciu lat i 44 procent po pięciu latach. Szanse na przetrwanie zależą w dużym stopniu od miejsca posadzenia i od gatunku. Na niektórych stanowiskach pierwsze pięć lat potrafi przetrwać do 80 proc. drzewek, na innych - podobny procent obumiera. Odtwarzanie lasów to ważny element walki z utratą bioróżnorodności i ze zmianami klimatu. Lasy zatrzymują dwutlenek węgla i tworzą naturalne siedliska dla wielu gatunków.

Lasy tropikalne pełnią ważną rolę w pochłanianiu dwutlenku węglaAdam Ziemienowicz/PAP

Aktywne zalesianie

Międzynarodowy zespół z niemal 30 ośrodków badawczych odkrył, że po całkowitym wylesieniu danego obszaru jego ponowne zalesianie było mniej skuteczne w porównaniu z miejscami, gdzie pozostała jeszcze część drzew. Co ciekawe, drzewa sadzone na obszarach, na których ciągle rosną stare, dojrzałe drzewa, miały o około 20 procent większe szanse na przetrwanie. Naukowcy podkreślają, że aktywne zalesianie sprawia, iż przyroda odradza się szybciej. Miejsca, gdzie prowadzono aktywne zalesianie, odradzały się bardziej dynamicznie niż te, w których tego nie robiono.

Lasy deszczowe na świeciePAP/Adam Ziemienowicz

Autor:anw

Źródło: PAP, ceh.ac.uk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock