"Niebo zdawało się żegnać królową po raz ostatni". Tęcza pojawiła się nad Big Benem

Autor:
kw
Źródło:
ENEX

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Dzień przed uroczystościami pogrzebowymi monarchini na niebie ukazała się tęcza. Zaświeciła nad Pałacem Westminsterskim, którego częścią jest Elizabeth Tower - wieża zegarowa popularnie nazywana Big Benem. Podobne zjawisko można było dostrzec krótko po ogłoszeniu informacji o śmierci królowej.

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września - trzy miesiące po obchodach Platynowego Jubileuszu - w wieku 96 lat. Była najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii.

Na dzień 19 września zaplanowane zostały uroczystości pogrzebowe. O 12.00 rozpoczęło się nabożeństwo żałobne w Opactwie Westminsterskim

>>> Czytaj dalej: Pogrzeb królowej Elżbiety II. Relacja

Tęcza zajaśniała na niebie

W dniu śmierci królowej, krótko po ogłoszeniu informacji, chmury rozstąpiły się i wyjrzało słońce. W tej chwili w wielu miejscach w kraju - w tym nad Pałacem Buckingham i zamkiem w Windsorze - pojawił się niezwykle wymowny symbol - tęcza.

Podobnie stało się i dzień przed pogrzebem monarchini. Wieczorem 18 września tle deszczowych chmur, które snuły się w pobliżu Pałacu Westminsterskiego, ukazała się delikatna tęcza. W poniedziałek 19 września fotografie i materiały wideo ukazujące to zjawisko obiegły cały świat.

Charakterystyczne miejsce

Jak skomentował portal dailymail.co.uk, "niebo zdawało się żegnać po raz ostatni królową, która była głównym przywódcą kraju przez ponad 70 lat i najdłużej panującym monarchą w Wielkiej Brytanii".

Charakterystycznym elementem Pałacu Westminsterskiego jest wieża zegarowa, nazywana popularnie Big Benem. W 2012 roku, z okazji Diamentowego Jubileuszu panowania, królowa oficjalnie przemianowała ją, nadając jej swoje imię - Elizabeth Tower. Budynek w stylu neogotyckim to siedziba brytyjskiej Izby Gmin oraz Izby Lordów i urzędów im podległych.

Do Pałacu Westminsterskiego przylega Opactwo Westminster. To właśnie tam koronuje się i żegna brytyjskich monarchów.

TVN24 na żywo - ogląda w TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kw

Źródło: ENEX