TVN Meteo | Świat

Powstał w bramce, przeszedł przez całe boisko, na chwilę przerwał finałowy mecz

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw
Źródło:
Reuters
Wir pyłowy w peruwiańskim mieście Piura
Wir pyłowy w peruwiańskim mieście PiuraReuters, ANTENA 4
wideo 2/5
Reuters, ANTENA 4Wir pyłowy w peruwiańskim mieście Piura

W peruwiańskim mieście Piura, położonym w północno-zachodniej części kraju, uformował się wir pyłowy. Zjawisko przerwało mecz piłki nożnej i zaskoczyło nie tylko zawodników, lecz także komentatorów.

Wir pyłowy, nazywany też diabełkiem pyłowym, uformował się w niedzielę 8 maja. Pojawił się w jednej z bramek podczas meczu piłki nożnej rozgrywanego w mieście Piura, położonym w północno-zachodniej części Peru. Zjawisko pokonało cało boisko, co widać na nagraniu.

Drużyny Semillero i San Andres musiały przerwać finałowy mecz Pucharu Peru 2022 na kilka minut, dopóki zjawisko nie zniknęło.

Wir pyłowyReuters
Wir pyłowyReuters

Czym jest wir pyłowy

Wir pyłowy to zjawisko, które powstaje, kiedy nad powierzchnię Ziemi uniosą się cząsteczki pyłu lub piasku, niekiedy wraz z drobnymi przedmiotami. Ma on kształt wirującej kolumny o niewielkiej średnicy, do około 10 metrów. Powstaje podczas ciepłych i bezchmurnych dni. Wir pyłowy trwa kilka, maksymalnie kilkadziesiąt minut. Można spotkać go praktycznie we wszystkich miejscach na świecie.

Czym to zjawisko różni się od trąby powietrznej? Trąba powietrzna, w odróżnieniu od wiru pyłowego, powstaje przy gwałtownej pogodzie, pod chmurą burzową.

Autor:anw

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters