"Zabij, rozgnieć, rozwal". Przez tego owada może stracić pracę prawie trzy tysiące ludzi

Autor:
as//rzw
Źródło:
CNN, CBS News, PDA, PIORIN
Lycorma delicatula
Lycorma delicatulaShutterstock
wideo 2/10
ShutterstockLycorma delicatula

Stanowy departament rolnictwa w Pensylwanii nawołuje do niszczenia groźnego gatunku inwazyjnego. Chociaż Lycorma delicatula (pluskwiak równoskrzydły z rodziny Fulgoridae) wygląda pięknie, ten żarłoczny owad potrafi niszczyć wiele upraw, co może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla rolnictwa i sadownictwa.

Gatunki inwazyjne to takie, które występują poza swoim naturalnym zasięgiem i bardzo dobrze czują się w swoim nowym środowisku. Wiele z nich ma szkodliwy wpływ na ekosystemy, do których zostały zawleczone. Jednym z przedstawicieli tej grupy jest pluskwiak Lycorma delicatula, z którym od kilku lat walczą rolnicy w Stanach Zjednoczonych. Teraz stanowe departamenty rolnictwa wypowiedziały mu wojnę.

Niebezpieczny pasażer na gapę

Stanowy departament rolnictwa w Pensylwanii (PDA) założył infolinię oraz stronę internetową, za pomocą których mieszkańcy stanu mogą zgłaszać miejsca, gdzie zaobserwowali szkodnika. Po zdaniu raportu, władze zachęcają do natychmiastowego pozbycia się owada.

"Zabij to, rozgnieć, rozwal... po prostu się tego pozbądź" - apeluje PDA. "Jesienią owady złożą pakiety jaj zawierające po 30-50 jaj" - uprzedza.

Amerykańscy entomolodzy przychylają się do tego apelu, jednocześnie przypominają, jak łatwo jest przypadkowo zawlec Lycorma delicatula w kolejne miejsce.

- Te owady to pasażerowie na gapę - opowiada Gene Kritsky z Uniwersytetu Mount St. Joseph w Cincinnati. - Jeśli odwiedziłeś obszar, na którym znaleziono ten gatunek, powinieneś sprawdzić swój pojazd i ubranie, aby upewnić się, że nie dałeś mu darmowej podwózki. To może pomóc spowolnić ich rozprzestrzenianie się.

Lycorma delicatula, forma dorosła (zdj. ilustracyjne)Shutterstock

Niszczyciel gospodarki

Gatunek Lycorma delicatula pochodzi z Chin, a po raz pierwszy został zaobserwowany w Stanach Zjednoczonych w 2014 roku, w Pensylwanii. W swoim nowym środowisku nie miał żadnych naturalnych drapieżników, co oznaczało, że bardzo szybko się rozmnożył i zwiększył zasięg występowania. Pluskwiak zaczął być spotykany także w sąsiednich stanach, w tym Delaware czy Massachusetts.

Te piękne owady stanowią poważny problem dla rolników, sadowników i leśników. Porażają wiele upraw, takich jak soja, winogrona, śliwki, jabłka i chmiel, a także produkcyjne gatunki drzew, w tym sosny i dęby. Jak dotąd stwierdzono żerowanie szkodnika na około 70 gatunków roślin. Zaatakowane rośliny powoli obumierają.

Sytuacja w Pensylwanii jest tak poważna, że stan może stracić około 2800 miejsc pracy i 324 miliony dolarów rocznie, jeśli inwazyjny szkodnik nie zostanie wkrótce opanowany. Naukowcy przewidują, że jeśli nie uda się zwalczyć plagi, żarłoczny owad do 2033 roku dotrze do kalifornijskiego regionu Wine Country, czyli winnego zagłębia zachodnich Stanów Zjednoczonych.

Lycorma delicatula, forma młodociana (zdj. ilustracyjne)Shutterstock

Autor:as//rzw

Źródło: CNN, CBS News, PDA, PIORIN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock