Smog w pakistańskim Lahaur. Najbardziej zanieczyszczone miasto

Autor:
ps/dd
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pakistańskie Lahaur plasuje się w sobotę na pierwszym miejscu pod względem najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. - Mamy do czynienia z problemami, które nie istniały w przeszłości - powiedział ratownik medyczny jednego ze szpitali, wskazując na coraz większą liczbę pacjentów przyjmowanych z bólem gardła.

Indeks jakości powietrza (AQI) w liczącej 11 milionów mieszkańców metropolii wskazywał w sobotę rano 260 jednostek. To pozwoliło, aby Lahaur w znalazło się na czele rankingu miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie szwajcarskiej firmy IQAir, obsługującej platformę monitorującą jakość powietrza w skali globalnej. Tak samo było w środę, kiedy zmierzono 348 jednostek. 300 uznawane jest za granicę bezpieczeństwa dla ludzkiego organizmu.

- Wcześniej przyjmowaliśmy pacjentów z COVID-19, potem z wirusem denga, a teraz, kiedy unosi się smog, przyjmujemy wielu pacjentów z bolącym gardłem. Mamy do czynienia z problemami, które nie istniały w przeszłości - przekazał ratownik medyczny Mohammad Junaid ze szpitala w Lahaur, dodając że sam teraz cierpi na ból gardła.

Lahaur. "Miasto ogrodów pochłonięte przez smog"

- Miasto, które nazywaliśmy miastem kwiatów i miastem ogrodów, jest pochłonięte przez smog - powiedział jeden z mieszkańców. Jak opisywał, niektórzy - aby chronić oczy przed zanieczyszczeniem powietrza - idąc ulicami miasta, zakrywają oczy rękami, a to skutkuje wypadkami drogowymi.

Lahaur słynie z dużej liczby parków i ogrodów. Jedynymi z najpopularniejszych są ogrody Szalimar utworzone w czasach panowania Szahdżahana, władcy muzułmańskiego Imperium Mogołów. W 1981 roku wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W okresie panowania Szahdżahana w XVII wieku imperium przeżywało czasy największej świetności.

Smog w Lahaur

Skład powietrza nad Lahaur pogorszył się wskutek kumulacji spalin pochodzących z niskiej jakości oleju napędowego i dymu z wypalanych pól. Niższa temperatura zimowa, zwłaszcza przy bezwietrznej pogodzie, sprzyja zastojom smogu.

Rao Sardar Ali Khan z policji w Pendżabie powiedział, że będą podejmowane działania przeciwdziałąjące smogowi. Mają dotyczyć pojazdów emitujących najwięcej spalin, fabryk oraz rolników wypalających ścierniska.

W ostatnich latach mieszkańcy miasta konstruowali na własną rękę oczyszczalnie powietrza i wnosili pozwy przeciwko lokalnym władzom, których polityka sprowadza się do obwiniania sąsiednich Indii za fatalny stan powietrza bądź uznawania statystyk za przesadzone.

Autor:ps/dd

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl