Ognie świętego Elma uchwycone na nagraniu z samolotu. To bardzo rzadki widok

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, BBC

Piloci wojskowi uchwycili na nagraniu niezwykłe zjawisko - ognie świętego Elma. Groźnie wyglądające wyładowania, przypominające błyskawice, zarejestrowali podczas lotu nad Florydą.

Huragan Idalia zbliża się do Florydy. Władze tego stanu przygotowują się na uderzenie żywiołu, któremu towarzyszyć będą intensywne opady deszczu i silny wiatr. W miarę zbliżania się huraganu powstały idealne warunki atmosferyczne do tego, aby pojawiło się fascynujące zjawisko przypominające taniec błyskawic.

Ognie świętego Elma

Piloci bazy sił powietrznych MacDill Air Force Base w mieście Tampa uchwycili na nagraniu niezwykłe zjawisko. W poniedziałek 28 sierpnia przed dziobem samolotu pojawiły się małe wyładowania atmosferyczne, czyli ognie świętego Elma.

"Podczas ewakuacji dywizjon 50th Air Refueling Squadronz zarejestrował oginie świętego Elma, zjawisko pogodowe, które powstaje w atmosferze" - poinformowała w mediach społecznościowych baza sił powietrznych.

Ognie świętego Elma, które nazywane są też ogniami św. Bartłomieja czy ogniami Kastora i Polluksa, to zjawisko akustyczno-optyczne. Wyglądem przypominają błyskawice, które pojawiają się na różnych powierzchniach, a szczególnie na krawędziach przedmiotów. Zjawiskom tym mogą towarzyszyć ciche dźwięki. Pojawiają się w różnych miejscach, ale najłatwiej zaobserwować je w górach lub na morzu. Te małe wyładowania są niegroźne, ale duża ich intensywność świadczy o wysokiej różnicy potencjałów elektrycznych pomiędzy Ziemią i warstwą chmur. Ognie świętego Elma często zwiastują burze z piorunami.

Autor:anw

Źródło: Reuters, BBC

Pozostałe wiadomości