Trzęsienie ziemi u południowych wybrzeży Nowej Zelandii

Autor:
anw
Źródło:
USGS, PAP, Reuters
Wizualizacja 15 lat trzęsień ziemi na świecie
Wizualizacja 15 lat trzęsień ziemi na świecie
NOAA Science On a Sphere | NOAA Science On a Sphere
NOAA Science On a Sphere | NOAA Science On a SphereWizualizacja 15 lat trzęsień ziemi na świecie

Silne trzęsienie ziemi wystąpiło w środę na Oceanie Spokojnym, u południowych wybrzeży Nowej Zelandii - przekazały Służby Geologiczne Stanów Zjednoczonych (USGS). Miało magnitudę 6,2. Władze nie wydały ostrzeżenia przed tsunami.

Trzęsienie ziemi odnotowano w środę o godzinie 2.21 czasu uniwersalnego (w Polsce była godzina 4.21) na głębokości 33 kilometrów w pobliżu wysp Auckland, małego, praktycznie niezamieszkanego archipelagu. Znajduje się on około 450 kilometrów od Wyspy Południowej Nowej Zelandii - podały Służby Geologiczne Stanów Zjednoczonych (US Geological Survey). Trzęsienie miało magnitudę 6,2. Władze Nowej Zelandii nie wydały ostrzeżenia przed tsunami.

Według urzędnika samorządowego w Invercargill, najbliższym mieście od epicentrum, trzęsienie ziemi nie było odczuwalne i nie doszło do uszkodzeń infrastruktury.

Na granicy płyt tektonicznych

Położona na granicy dwóch głównych płyt tektonicznych Nowa Zelandia jest narażona na trzęsienia ziemi.

W lutym 2011 roku trzęsienie ziemi o sile 6,3 w Christchurch, drugim co do wielkości mieście kraju na Wyspie Południowej, zabiło 185 osób. Sześć miesięcy po nim było kolejne o sile 7,1 , które nie spowodowało ofiar śmiertelnych, ale wywołało znaczne szkody materialne.

Lokalizacja trzęsienia ziemi USGS

Autor:anw

Źródło: USGS, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: USGS

Pozostałe wiadomości