TVN Meteo | Świat

Czy Ziemia chce nam coś przekazać? W chmurach nad Chile uformował się napis "Go"

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw//rzw
Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl
Napis "Go" uformowany w chmurach nad Chile
Napis "Go" uformowany w chmurach nad ChileTwitter NOAA Satellites
wideo 2/21
Twitter NOAA SatellitesNapis "Go" uformowany w chmurach nad Chile

Naukowcy z amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) opublikowali nowe zdjęcie, pochodzące z satelity GOES East. Poruszyło media i internautów. Dopatrzono się w nim przesłania, jakie ziemska "matka natura" miałaby przekazać ludzkości. To dwie litery: "Go". I bardzo wiele interpretacji.

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) pokazała najnowsze zdjęcie, które zrobił satelita GOES East nad Chile. Pojawiły się komentarze, że ziemska matka natura próbuje nam coś przekazać. Na fotografii z piątku 6 maja widać, jak w chmurach utworzył się napis "Go", który w języku angielskim ma szerokie znaczenie, między innymi "Idź", "dalej" czy "działaj". Ale także "odejdź". Na tym jednak interpretacje zjawiska się nie kończą.

"Dzięki Bogu już piątek" czy "idźcie sobie"?

"Chociaż my cieszymy się, że jest piątek, satelity NOAA nigdy nie odpoczywają - nieustannie i czujnie obserwują pogodę na Ziemi" - napisali na Twitterze przedstawiciele NOAA, udostępniając zdjęcie. "Byliśmy zaskoczeni, gdy zobaczyliśmy dziś ten interesujący wzór w morskich chmurach stratocumulus u wybrzeży Chile".

Żart ten wynikał z faktu, iż naukowcy uznali wypatrzoną w chmurach literę "G" za część popularnego amerykańskiego skrótu TGIF ("Thanks God It's Friday") - dzięki Bogu już piątek.

twitter.com/NOAASatellites

Już wkrótce jednak zdjęcie obrosło w nowe interpretacje. Sama NOAA przyznała, że na fotografii można dostrzec kolejną literę, "O". Razem - "Go". Co miałaby nam powiedzieć matka natura? Żebyśmy wzięli się do roboty, wybrali na wakacje do Ameryki Południowej, opuścili Ziemię?

twitter.com/NOAASatellites

Znajome kształty z chmur lub innych obiektów

Tak naprawdę jednak, to, co powstało w chmurach jest wynikiem przypadku i warunków atmosferycznych, panujących w danej chwili w danej części świata - przyznają eksperci.

Tłumaczą przy okazji, że zjawisko polegające na rozpoznawaniu różnych kształtów w chmurach lub innych obiektach znane jest jako pareidolia. Ludzki mózg próbuje dostrzec znajome wzory w przypadkowych przedmiotach i zjawiskach. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest tak zwana "marsjańska twarz", twór geologiczny na Czerwonej Planecie. Jego wygląd - po raz pierwszy pokazany na fotografii z lat 70. ubiegłego wieku - od dekad pobudza wyobraźnię.

"Marsjańska twarz" sfotografowana przez sondę Viking 1 w 1976 rokuNASA/JPL
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kw//rzw

Źródło: livescience.com, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter NOAA Satellites