TVN Meteo | Świat

Ponad 20 ofiar śmiertelnych cyklonu

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps
Źródło:
abcnews.go, voanews.com, tvnmeteo.pl

Cyklon Gombe w Mozambiku i Malawi spowodował śmierć co najmniej 22 osób - przekazały w poniedziałek miejscowe władze. W pierwszym z tych krajów zniszczonych zostało wiele domów, szkoły i placówki medyczne.

Do 15 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wskutek przejścia cyklonu Gombe przez Mozambik. Wśród zabitych jest pięciu członków tej samej rodziny z prowincji Nampula w północnej części kraju. Jak poinformowały w poniedziałek tamtejsze władze, rannych zostało co najmniej 50 osób.

Żywioł uderzył w Mozambik w prowincję Nampula i sąsiednią prowincję Zambezia w piątek. W sobotę dotarł nad graniczące z tym południowoafrykańskim państwem Malawi. Chipiliro Khamula, rzecznik Departamentu Zarządzania Katastrofami w tym kraju, przekazał, że zginęło co najmniej siedem osób. Jedną z ofiar śmiertelnych jest 78-letni mężczyzna, na którego runęła ściana. 

Wiele zniszczonych budynków

Uderzenie żywiołu spowodowało, że w Mozambiku ponad sto tysięcy osób musiało opuścić swoje domy. Zniszczonych zostało około 12 tysięcy domów, a 11 tysięcy jest poważnie uszkodzonych. Zniszczeniu uległy dwa mosty. Uszkodzone zostało też 16 placówek medyczne i 113 szkół. 

Największe szkody w Malawi powstały na południu tego kraju - podał Khamula. Nie poinformował jednak o szczegółach zniszczeń.

Żywioł nadciągnął nad Mozambik z siłą odpowiadającą sile trzeciej kategorii huraganu w skali Saffira-Simpsona. Kategoria ta oznacza średnią prędkość wiatru wynoszącą od 178 do 207 kilometrów na godzinę - informowała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).

Google Maps

Niszczycielskie żywioły

Kraje południowo-wschodniej Afryki często nawiedzane są przez tego typu żywioły. W styczniu cyklon tropikalny Ana spowodował śmierć co najmniej 88 osób we wschodniej i południowej Afryce, w tym w Mozambiku i Malawi.

W 2019 roku Mozambik został mocno dotknięty przez cyklon Idai. Była to najsilniejsza tego typu burza odnotowana w Mozambiku.

Autor:ps

Źródło: abcnews.go, voanews.com, tvnmeteo.pl