Gigant czeka na start. O krok bliżej do powrotu na Księżyc

Autor:
as,ps
Źródło:
Reuters, NASA, EarthSky, PAP, NYT, tvnmeteo.pl

Rakieta Space Launch System (SLS) jest gotowa do misji Artemis 1. Jej start w wyniku usterek technicznych był wielokrotnie przekładany, po udanej wreszcie "mokrej próbie generalnej", zaplanowano go na koniec sierpnia. Bezzałogowa misja jest poligonem doświadczalnym dla kapsuły Orion, która za trzy lata ma wynieść na Księżyc astronautów.

W nocy z wtorku na środę prawie stumetrowa rakieta SLS została przetransportowana z centrum montażowego w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’ego na Florydzie na miejsce startu, czyli wyrzutnię rakietową 39B.

Podróż kosmicznego pojazdu nie była długa. Odległość pomiędzy obydwoma punktami to niecałe 6,4 kilometrów, ale z uwagi na jego wymiary, transport zajął 11 godzin.

Jest data startu

Start misji Artemis 1 zaplanowany został na 29 sierpnia. Rakieta SLS, zwieńczona pustą kapsułą transportową Orion, zostanie wystrzelona w stronę Księżyca. Pojazd okrąży satelitę, po czym wróci na powierzchnię Ziemi. Amerykańska agencja kosmiczna podkreśla, że Orion pozostanie w przestrzeni kosmicznej dłużej niż jakikolwiek statek dla astronautów w historii, a jego powrót będzie "szybszy i gorętszy niż kiedykolwiek".

Misja ta ma potrwać kilka tygodni i zakończyć się wodowaniem statku na Oceanie Spokojnym.

Cztery podejścia do kluczowego testu

Początkowo misja Artemis 1 miała rozpocząć się w 2018 roku, jednak jej start wielokrotnie opóźniano. Przyczyną były liczne problemy techniczne. Na stanowisko startowe rakietę po raz pierwszy przetransportowano w marcu tego roku, aby przeprowadzić tam kluczowy test dla powodzenia misji. To tak zwana "mokra próba generalna", symulująca każdy etap startu z wyjątkiem opuszczania stanowiska startowego. Obejmuje włączenie rakiety i statku kosmicznego Orion, załadowanie paliwa do zbiorników rakiety, pełne odliczanie symulujące start, wyzerowanie zegara odliczającego i opróżnienie zbiorników rakiety.

Pierwsza próba, jak i dwie kolejne, jednak nie powiodły się. W kwietniu test musiał zostać przełożony z powodu problemów związanych z załadowaniem paliwa do rakiety. Dopiero po próbie zakończonej sukcesem przeprowadzonej w czerwcu zdecydowano, że misja może wkrótce wystartować.

Cel: wrócić na Księżyc

Artemis 1 to pierwszy, na razie bezzałogowy etap programu, którego celem jest kolejne lądowanie człowieka na Księżycu. Jeżeli lot się uda, w maju 2024 roku kapsuła wraz z załogą okrąży Księżyc. Będzie to misja Artemis 2. Nogę na Srebrnym Globie ludzie mają postawić w 2025 r. w ramach Artemis 3.

Ostatni raz ludzie wylądowali na Księżycu w 1972 r. w ramach misji Apollo 17.

Transport rakiety SLS na stanowisko startowe. Po lewej stronie budynek montażowy w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’egoPAP/EPA/Joel Kowsky / HANDOUT

Autor:as,ps

Źródło: Reuters, NASA, EarthSky, PAP, NYT, tvnmeteo.pl