TVN Meteo | Świat

Ogromna chmura szelfowa pokryła niebo Melbourne

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw/dd
Źródło:
ENEX, heraldsun.com.au

Niebezpieczna pogoda nie opuszcza stanu Wiktoria. W czwartek na niebie w Melbourne zawisła potężna chmura szelfowa, która sprawiła, że w całym mieście zrobiło się ciemno. Z powodu silnej burzy konieczne były interwencje strażaków.

Ogromna chmura szelfowa przetoczyła się przez Melbourne - stolicę australijskiego stanu Wiktoria. Według świadków całe miasto na chwilę pogrążyło się w ciemności, a burza uderzyła szczególnie mocno we wschodnie przedmieścia.

Pracowite godziny

W czwartek w regionie panowały wyjątkowo trudne warunki pogodowe. Oszałamiające chmury deszczowe dziwiły mieszkańców. Grzmiało i padał silny deszcz.

Tysiące gospodarstw domowych przez wiele godzin nie miało prądu w nocy z czwartku na piątek. Przez dobę do 9 rano w piątek służby ratunkowe otrzymały ponad 600 telefonów z prośbami o pomoc. W tym okresie najwięcej problemów w całym stanie sprawiły powalone drzewa. Około 90 wezwań dotyczyło pomocy w związku z uszkodzeniami budynków. Osiem osób potrzebowało pomocy w związku z zalaniem.

Do mieszkańców wystosowano apele, by unikali obszarów dotkniętych przez burze ze względu na niebezpieczeństwo łamania drzew, naruszonych przez wichury.

Synoptycy ostrzegli, że podobnej pogody należy spodziewać się także w weekend.

Jest i było groźnie

Wiktoria od kilku dni zmaga się z dynamiczną aurą. W środę informowaliśmy, że w Melbourne doszło do gwałtownej zmiany pogody - temperatura znacznie spała, pojawił się grad i silne porywy wiatru. W niektórych miastach pojawiły się powodzie.

>>> Czytaj dalej: Mandaty za wjeżdżanie w kałuże. Australię nękają gigantyczne opady

Czym jest chmura szelfowa?

Wał szkwałowy lub chmura szelfowa (ang. shelf cloud) jest poziomą, przypominającą kształtem klin, chmurą związaną z frontem szkwałowym burzy, czasami z chłodnym frontem atmosferycznym, bez obecności wyładowań.

Nisko zawieszony obłok zapowiada opady gradu, nawalne deszcze i silny wiatr. Synoptycy twierdzą, że ta niestabilność pogodowa jest spowodowana mieszaniem się wilgotnego powietrza z chłodnym wiatrem.

Autor:kw/dd

Źródło: ENEX, heraldsun.com.au