Liczba zabitych przez huragan Agatha wzrosła

Aktualizacja:
Autor:
as,
ps//rzw,dd
Źródło:
Reuters, NHC East Pacific, ENEX

Jak podały władze meksykańskiego stanu Oaxaca, liczba ofiar śmiertelnych huraganu Agatha wzrosła do 10. Służby ratunkowe nadal szukają 20 osób.

W poniedziałkowe popołudnie huragan Agatha uderzył w południowe wybrzeże Meksyku, na wschód od popularnego wśród turystów miasta Puerto Angel w regionie Oaxaca. Stan ten został najbardziej doświadczony przez niszczycielski żywioł. Prędkość wiatru dochodziła do 169 kilometrów na godzinę, ale po przemieszczeniu się nad ląd Agatha zaczęła wyraźnie słabnąć.

Liczba ofiar wzrosła do 10

W środę rano czasu polskiego lokalne władze podały, że na skutek przejścia żywiołu zginęło co najmniej 10 osób, a 20 jest zaginionych.

Potwierdzono, że pierwszymi dwiema ofiarami śmiertelnymi byli 21-latek i 18-latek w rejonie miasta Santa Catarina Xanaguia. Jak przekazał agencji informacyjnej Reuters rzecznik prasowy agencji obrony cywilnej stanu Oaxaca Axel Martinez, ich ciała znaleziono na skałach i w błocie.

Trzecia osoba poniosła śmierć w mieście San Mateo Pinas. To kobieta, którą porwało osuwisko ziemi.  Tożsamość pozostałych ofiar pozostaje nieznana.

Zerwane linie telefoniczne, zablokowane drogi

Ostrzeżenia przed zagrożeniem meteorologicznym objęły łącznie ponad 350 kilometrów meksykańskiego wybrzeża w stanach: Oaxaca, Guerrero, Veracruz, Tabasco i Chiapas. Największe zniszczenia zanotowano w tym pierwszym regionie, gdzie burza przewróciła linie telefoniczne i odcięła dostawy prądu w niektórych miejscowościach.

W poniedziałek, błotne osuwiska zablokowały dwie autostrady, całkowicie odcinając dostęp do jednego z rejonów stanu. Do tej pory część dróg nie została w pełni oczyszczona z przeszkód, utrudniając dojazd do miejscowości Puerto Esconcido.

Najsilniejsza majowa burza

We wtorek rano żywioł osłabł do kategorii depresji tropikalnej z prędkością wiatru 45 kilometrów na godzinę. Nadal ostrzegano przed powodziami i lawinami błotnymi w stanie Oaxaca. Spodziewane były także fale o wysokości od jednego do trzech metrów u wybrzeży stanów Oaxaca i Chiapas.

Centrum Huraganów na Florydzie (NHC) poinformowało, że była to najsilniejsza majowa burza nad Meksykiem od roku 1949 - od początku prowadzenia obserwacji. Huragan przyniósł ze sobą ulewne deszcze do 51 litrów wody na metr kwadratowy, które mogą spowodować powodzie i dalsze osuwiska.

Władze były przygotowane na najgorsze

Niedzielne prognozy wskazywały, że Agatha była bliska przekształcenia się w huragan trzeciej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Podczas zbliżania się do lądu sztorm na szczęście zwolnił, co oznaczało, że w ląd uderzył ze znacznie mniejszą siłą, niż spodziewały się służby meteorologiczne.

Na najgorsze przygotowane były władze regionu Oaxaca, które urządziły 200 schronów w strefie przybrzeżnej, przeznaczonych dla ponad 26 tysięcy osób. Jak podaje NHC, mieszkańcy i turyści zaczęli przybywać do schronów późnym popołudniem, a w ich sprawnej ewakuacji z miejsc zamieszkania pomagali żandarmi z meksykańskiej Gwardii Narodowej.

Autor:as, ps//rzw,dd

Źródło: Reuters, NHC East Pacific, ENEX