Około stu ptaków spadło na ziemię. Masowa śmierć kosów żółtogłowych

Autor:
anw
Źródło:
Reuters

Około stu martwych ptaków spadło na ziemię w północnym Meksyku. Uchwyciła to na nagraniu kamera monitoringu. Lokalne władze próbują ustalić, co spowodowało masową śmierć części stada kosów żółtogłowych.

Na nagraniu widać moment, w którym stado martwych ptaków spada na ziemię w północno meksykańskim mieście Chihuahua. Do zdarzenia doszło w poniedziałek (7 lutego).

Wiadomo, że stado kosów żółtogłowych było w trakcie zimowej migracji z Kanady do Meksyku. Według miejscowego weterynarza przyczyną śmierci ptaków mogły być toksyczne opary z pobliskich kominów lub przeciążenie linii energetycznej, na której siedziały.

Biologia gatunku

Kosy żółtogłowe (Xanthocephalus xanthocephalus) to średniej wielkości ptaki z rodziny kacykowatych (Icteridae), z rzędu wróblowych (Passeriformes). Ich nazwa wywodzi się od połączenie dwóch greckich słów - "xanthous", co oznacza kolor żółty, oraz "cephalus", czyli głowa. 

Ptaki te migrują zimą do południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych i Meksyku, często w ogromnych stadach z innymi gatunkami.

Autor:anw

Źródło: Reuters