Cheneso siał spustoszenie na Madagaskarze. "Dom przechylił się, więc uciekłam"

Autor:
as/dd
Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian, ECHO

Cyklon tropikalny Cheneso uderzył w zeszłym tygodniu w Madagaskar. Burza utrzymała się nad wyspą przez kilka dni, przynosząc ze sobą ulewny deszcz i porywisty wiatr. Żywioł pochłonął życie co najmniej 16 osób, a 19 mieszkańców wyspy wciąż pozostaje zaginionych.

Cyklon tropikalny Cheneso dotarł do lądu w czwartek 19 stycznia. Deszcz utrzymywał się przez wiele dni, aż w niedzielę osłabiona burza dotarła do Kanału Mozambickiego. Ciepła woda spowodowała, że zjawisko po raz kolejny nabrało mocy - w środę towarzyszyły mu podmuchy wiatru osiągające prędkość 120 kilometrów na godzinę.

Jak przekazała Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO), centrum cyklonu Cheneso znajdowało się w piątek około 160 kilometrów od wybrzeży Madagaskaru. W sobotę w regionie wciąż obowiązują ostrzeżenia przed ulewami i silnymi podmuchami wiatru.

Madagaskar. Ogromne zniszczenia w całym kraju

Ulewne deszcze, powodzie i osuwiska dotknęły do tej pory około 55 tysięcy mieszkańców. W wyniku przejścia cyklonu zginęło co najmniej 16 osób, a służby wciąż poszukują 19 osób. Szacuje się, że żywioł uszkodził około 13350 domów, 18 centrów pomocy medycznej oraz ponad 100 sal lekcyjnych.

W regionie Menabe, położonym w zachodniej części kraju, pod wodą znalazły się całe miejscowości. Ludzie opuszczali swoje domy, starając się uratować jak najwięcej przedmiotów codziennego użytku. Niektórzy musieli schronić się w centrach ewakuacyjnych. Gubernator regionu Serge Lucky Randriantsoa zaapelował o pomoc do rządu centralnego.

- Nasze domy są zniszczone, nie mogliśmy nic uratować - powiedziała jedna z mieszkanek Menabe.

Trudna sytuacja panuje również w innych regionach kraju. Kilka dzielnic miasta Mahajanga położonego w północno-zachodniej części Madagaskaru zostało zalanych, podobnie jak drogi łączące je z Antananarywą, stolicą Madagaskaru.

- Dom przechylił się, więc uciekłam. Został całkowicie zniszczony - wspominała mieszkanka północno-zachodniej części wyspy.

Silne burze w regionie

Cheneso jest pierwszym w 2023 roku cyklonem tropikalnym, które często tworzą się na Oceanie Indyjskim u wybrzeży kraju. Madagaskar i Mozambik w ostatnich latach były wielokrotnie nawiedzane przez silne burze i cyklony, które niszczyły domy, infrastrukturę i uprawy oraz zmuszały tysiące osób do ewakuacji.

W styczniu i lutym ubiegłego roku cztery silne burze nawiedziły Madagaskar, zabijając co najmniej 138 osób, niszcząc 124 tysięcy domów i wysiedlając około 130 tysięcy ludzi.

Autor:as/dd

Źródło: Reuters, PAP, The Guardian, ECHO