Toksyczna piana zalewa przedmieścia. "Dzieci myślą, że to zabawne i zaczynają się nią bawić"

Autor:
kw
Źródło:
enex

Przedmieścia stolicy Kolumbii są regularnie zalewane toksyczną pianą. Mieszkańcy skarżą się, że każdego roku problem jest coraz poważniejszy. Władze zaapelowały, by trzymać się z daleka od substancji, ponieważ kontakt z nią grozi chorobami układu oddechowego.

Mieszkańcy dzielnicy Los Puentes, położonej na przedmieściach Bogoty, od kilku dni żyją w poważnie zanieczyszczonej okolicy. Z pobliskiej rzeki wydobywają się ogromne masy toksycznej piany. Niesiona wiatrem, dociera nawet pod progi domów.

Tamtejsza ludność jest coraz bardziej zaniepokojona tym zjawiskiem. Chociaż nie jest ono nowością, zdaje się nasilać z każdą kolejną porą deszczową.

- Ponieważ pada deszcz i poziom wody w rzece wzrasta, rośnie także całe zanieczyszczenie. Są to wody z Mosquery czy Funzy, wszystko to, co pochodzi z innych miejsc i dociera tutaj - powiedziała mieszkająca w dzielnicy Los Puentes Janneth Duran.

Groźne dla układu oddechowego

Zdaniem lokalnego urzędu ds. środowiska, piana to nic innego, jak konsekwencja wylewania do rzek detergentów. Z powodu silnych opadów dochodzi do zwiększenia ilości piany. Zalecono, by mieszkańcy trzymali się z daleka od piany, gdyż przebywanie blisko niej może powodować choroby układu oddechowego.

- Dzieci myślą, że to zabawne i zaczynają się bawić pianą, a to może być niebezpieczne. Ta piana jest zła - mówił Jose Romero, jeden z mieszkańców regionu.

- Najsmutniejsze jest to, że potem chorujemy - dzieci, dorośli, młodzi ludzie - dodał Arbey Roa, inny mieszkaniec.

Autor:kw

Źródło: enex