TVN Meteo | Świat

La Palma. Szacowanie strat po ustaniu aktywności wulkanu Cumbre Vieja

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps
Źródło:
PAP
Ogromne głazy unoszące się w płynącej lawie na La Palmie
Ogromne głazy unoszące się w płynącej lawie na La Palmie© Geological Survey of Spain (IGME)
wideo 2/2
Erupcja wulkanu na La Palmie

Rząd wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich rozpoczął szacowanie strat, jakie wyrządził na La Palmie wulkan Cumbre Vieja. Na początku tygodnia poinformowano, że jego aktywność ustała.

Wulkan Cumbre Vieja był w fazie erupcji od 19 września. Ze wstępnych szacunków wynika, że lawa wulkaniczna pokryła ponad 1200 hektarów kanaryjskiej wyspy. Wskutek emisji magmy i wstrząsów sejsmicznych zniszczonych zostało ponad 1400 budynków mieszkalnych, z których 44 uległo degradacji w miniony poniedziałek, który był ostatnim dniem aktywności wulkanu.

W sobotę sztab kryzysowy, tzw. Pevolca, w którego skład wchodzą wulkanolodzy, podał, że na La Palmie trwale ustała aktywność sejsmiczna, a emisja gazów z Cumbre Vieja jest znikoma. Jak ujawniło kierownictwo Pevolca, w piątek w jednym z miejsc w rejonie wulkanu zaobserwowano niewielki wyciek magmy.

Na La Palmę przybyli wulkanolodzy z całego świata

Ustanie aktywności wulkanu sprzyja badaniom nad wyrzuconą przez Cumbre Vieja lawą i skałami piroklastycznymi. Liczni wulkanolodzy obecni na La Palmie uzyskali dostęp do miejsc, z których pobierane są próbki do badań.

Władze La Palmy szacują, że od kiedy Cumbre Vieja wszedł w fazę erupcji, na La Palmę przybyło łącznie ponad 70 wulkanologów z całego świata.

Według hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) w sytuacji wstrzymania aktywności Cumbre Vieja do świąt Bożego Narodzenia wulkan będzie można uznać za wygasły.

Autor:ps

Źródło: PAP