TVN Meteo | Świat

Erupcja Cumbre Vieja nie słabnie. Nowy otwór z lawą

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps
Źródło:
PAP
Sytuacja na La Palmie
Sytuacja na La PalmieReuters
wideo 2/10
Erupcja wulkanu na La Palmie

W wulkanie Cumbre Vieja pojawił się nowy otwór, z którego wypływa lawa - poinformował w piątek wieczorem Instytut Wulkanologii Wysp Kanaryjskich. Eksperci szacują, że w ciągu ostatniej doby lawa zajęła ponad 50 hektarów terenów na La Palmie.

Nowe źródło lawy pojawiło się na południowy wschód od krateru. Według specjalistów z ośrodka naukowego kolejny otwór świadczy o tym, że scenariusz szybkiego uspokojenia Cumbre Vieja jest obecnie mało realny.

Pracujący na La Palmie wulkanolodzy potwierdzili, że w ostatnich godzinach zwiększyło się drastycznie wydzielanie lawy przez Cumbre Vieja. Zastrzegli jednak, że pojawienie się nowego strumienia nie stanowi jeszcze zagrożenia dla lokalnych populacji.

Czytaj także: Niemiecka para musiała opuścić dom z powodu lawy. Teraz mieszkają na łódce

Kolejne hektary pod lawą

Eksperci szacują, że w ciągu ostatniej doby lawa zajęła ponad 50 hektarów terenów na La Palmie, a łączna powierzchnia pokrytego przez lawę terenu to blisko 740 hektarów.

Tymczasem lokalne władze, powołując się na zdjęcia satelitarne, twierdzą, że do piątkowego wieczora lawa zniszczyła na La Palmie ponad 1800 budynków. Zapowiedziały też, że wraz z nasilająca się erupcją wulkanu w najbliższych godzinach należy spodziewać się pogorszenia jakości powietrza na wyspie.

Kanaryjski rząd podał w piątek wieczorem, że w kilku miejscach wyspy wojsko prowadzi prace służące usuwaniu wulkanicznych popiołów z miejsc użyteczności publicznej.

Autor:ps

Źródło: PAP