TVN Meteo | Świat

Sprzedają koszulki i torby, by pomóc poszkodowanym mieszkańcom. "Chcemy pokazać, że będziemy walczyć"

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, PAP
meteo 2
meteo 2© Geological Survey of Spain (IGME)
wideo 2/2
Erupcja wulkanu na La Palmie

Tysiące ludzi musiało opuścić swoje domy, wielu straciło dorobek całego życia. By pomóc mieszkańcom La Palmy, którzy ucierpieli na skutek trwającej od kilku tygodni erupcji wulkanu organizacje pomocowe sprzedają produkty z motywem Cumbre Vieja. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany poszkodowanym.

Wulkan Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie wybuchł 19 września. Szacuje się, że do czwartkowego popołudnia lawa zajęła ponad 970 hektarów terenów La Palmy, niszcząc ponad 2,5 tysiąca budynków.

Kilka lokalnych organizacji rozpoczęło sprzedaż koszulek, toreb i innych produktów, aby zebrać fundusze dla tych, którzy w wyniku erupcji stracili domy lub pracę. 

- To nasz mały wkład w pomoc potrzebującym. Cały dochód ze sprzedaży trafi do poszkodowanych. - powiedział Pedro Garcia, kierownik drukarni, gdzie powstają koszulki z wizerunkiem Cumbre Vieja.

"Kilka razy udało nam się sprzedać cały towar"

Za koszulkę trzeba zapłacić od dziesięciu do dwunastu euro. Do tej pory sprzedano ich ponad dwa tysiące. W akcję angażują się lokalne sklepy odzieżowe. Według Carlosa - jednego z przedsiębiorców - to najszybszy sposób na bezpośrednią pomoc mieszkańcom, którzy stracili swoje domy.

- Kilka razy udało nam się sprzedać cały towar. To prawda, cena jest niska. To dlatego, że fabryki rozumieją sytuację poszkodowanych. Rezygnują z własnych korzyści by pomóc osobom dotkniętym erupcją - powiedział Carlos Cordero, właściciel sklepu odzieżowego na La Palmie.

Aktywność Cumbre Vieja słabnie

Jak poinformowali w czwartek hiszpańscy wulkanolodzy, zaobserwowano spadek aktywności wulkanu Cumbre Vieja. Ze znajdującego się na kanaryjskiej wyspie La Palma wulkanu wydobywa się mniej lawy oraz dwutlenku siarki.

Z czwartkowych szacunków hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) wynika, że podczas ostatniej doby wulkan wyrzucił do atmosfery 9,6 tys. ton dwutlenku siarki. IGN zaznacza, że to wciąż wysoki poziom, ale w październiku wulkan emitował czasem nawet ponad 30 tys. ton tego związku dziennie.

Wulkanolodzy odnotowali też słabnącą emisję lawy, a także zmniejszenie się magnitudy wstrząsów sejsmicznych w okolicach Cumbre Vieja. W czwartek rano odnotowano tam około 40 trzęsień ziemi. W wielu miejscach kanaryjskiej wyspy trwa usuwanie nadmiaru popiołów wulkanicznych z miejsc publicznych. W pracach pomaga wojsko.

Autor:ps

Źródło: Reuters, PAP