La Nina. Najnowsza prognoza Japończyków dotycząca losów anomalii pogodowej

Autor:
kw
Źródło:
Reuters, weather.gov, tvnmeteo.pl
Na czym polegają zjawiska La Nina i El Nino
Na czym polegają zjawiska La Nina i El NinoNOAA
wideo 2/9
La Nina i El Nino

Według najnowszych prognoz ekspertów z Japonii prawdopodobieństwo, że La Nina utrzyma się się na półkuli północnej wczesną zimą, wynosi 60 procent.

Japońskie Biuro Meteorologiczne (JMA) przekazało w środę wyniki nowych badań dotyczących zjawiska La Nina. Jak twierdzą eksperci, istnieje 60 procent szans na to, że La Nina na półkuli północnej utrzyma się jeszcze przez wczesną zimę.

Co ciekawe, japońskie prognozy z zeszłego miesiąca były identyczne. Wtedy informowano, że prawdopodobieństwo powrotu neutralnej pogody podczas ostatnich miesięcy lata wynosi 40 procent, a utrzymanie się zjawiska La Nina nawet przez wczesną zimę - 60 procent.

Amerykanie się zgadzają

Podobnego zdania są amerykańscy eksperci z Narodowej Administracji Atmosferycznej i Oceanicznej (NOAA) i Narodowej Służby Pogodowej (NWS).

Według raportu z 8 sierpnia, szanse na utrzymanie się zjawiska La Nina do końca roku 2022 są "niewielkie" - wynoszą 50-60 procent.

Anomalie temperatury powierzchni PacyfikuNOAA

La Nina. Czym jest?

La Nina powstaje, gdy temperatura powierzchni środkowej części Oceanu Spokojnego, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, staje się niższa niż zwykle. Wpływa na to zwiększona aktywność stałego, ciepłego i umiarkowanego wiatru nazywanego pasatem. Działa on tak, że wydobywa chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu.

Zależności między oceanem a atmosferą wpływają na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream), który może oddziaływać na pogodę na całym świecie. La Nina na przykład wzmaga napływ zimnego powietrza znad Kanady do Stanów Zjednoczonych i powoduje ochłodzenie zim w tym regionie. Gdy się utrzymuje, w Indiach pojawiają się silniejsze monsunowe opady.

La Nina może też wpływać na pogodę w Europie, ale z uwagi na dużą odległość od Pacyfiku, najtrudniej jest przewidzieć jej konsekwencje.

Anomalia pogodowa La NiñaAdam Ziemienowicz/PAP/REUTERS

Autor:kw

Źródło: Reuters, weather.gov, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shuttertock/NOAA