Kot uwięziony na najwyższym piętrze częściowo zawalonego budynku. Pomogli mu ratownicy

Autor:
anw,kw
Źródło:
Reuters

Kolejne trzęsienie ziemi odnotowano w środę na terenie Turcji. Wstrząsy uszkodziły wiele budynków. Prace polegające na rozbiórce jednego z częściowo zawalonych domów przerwał kot. Zwierzę było uwięzione na najwyższym piętrze, konieczna była interwencja ratowników.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,4 odnotowano w środę w prowincji Diyarbakir w Turcji. Epicentrum znajdowało się osiem kilometrów od Hani, dzielnicy tej prowincji. W wyniku wstrząsów zginęło 89 osób, 20 zostało rannych.

Niektóre z budynków zawaliły się podczas trzęsienia, a trzy zostały poważnie uszkodzone i przeznaczone do kontrolowanej rozbiórki. W jednym z nich zauważono kota.

Kot w uszkodzonym budynku

Gdy pracownicy fizyczni zobaczyli kota w uszkodzonym budynku mieszkalnym, wstrzymali jego rozbiórkę i wezwali służby ratownicze, aby wyciągnęły zwierzę. Działacze na rzecz zwierząt twierdzą, że co najmniej 13 zwierząt domowych zostało uwięzionych w tym domu.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

W poniedziałek, 6 lutego, południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię spotkała tragedia w postaci trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8. Niecałe 12 godzin później, kilkadziesiąt kilometrów na północ, doszło do drugiego trzęsienia o magnitudzie 7,7. Obu zjawiskom towarzyszyła seria ponad stu wstrząsów wtórnych.

>>> Więcej informacji o katastrofie znajdziesz tutaj: Turcja kończy akcje poszukiwawczo-ratownicze

Dotknięty trzęsieniem ziemi rejon południowo-wschodniej Turcji i północno-zachodniej Syrii jest aktywny sejsmicznie i często dochodzi w nim do wstrząsów. Jednak to ostatnie jest najpotężniejszym tego typu kataklizmem w tym regionie w ostatnim czasie. W 1999 roku na skutek trzęsienia w tureckim Izmicie zginęło 17-18 tysięcy osób. Jak pokazały pomiary, wstrząsy miały magnitudę 7,6.

Najtragiczniejsze w historii pomiarów sejsmicznych trzęsienie ziemi odnotowano w 1976 roku w chińskiej prowincji Tangshan. Oficjalne dane władz mówiły o 250 tysiącach ofiar. Prawdopodobnie były mocno zaniżone, bo niektóre źródła podawały liczbę nawet 650 tysięcy zabitych. Kataklizm w Tangshanie miał - według oficjalnych danych - magnitudę 7,5, choć inne pomiary wskazywały nawet na 8,2. Z kolei 9,5 stopnia miało najsilniejsze w historii odnotowane pomiarami trzęsienie, w 1960 roku, w Chile. Zginęło wtedy ponad 1650 osób.

Autor:anw,kw

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości