TVN Meteo | Świat

Koronawirus. Nowa odmiana wariantu Delta. "Jest to potencjalnie bardziej zakaźny szczep"

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw
Źródło:
PAP
Jon Bon Jovi odwołał koncerty na Florydzie w związku z zakażeniem koronawirusem
Jon Bon Jovi odwołał koncerty na Florydzie w związku z zakażeniem koronawirusemReuters Archive
wideo 2/5
Koronawirus na świecie

Brytyjscy naukowcy przyglądają się zmutowanej odmianie wariantu Delta, która odpowiada już za sześć procent nowo wykrywanych zakażeń koronawirusem w tym kraju. Prawdopodobnie rozprzestrzenia się nieco szybciej niż obecnie dominujący wariant - podały we wtorek brytyjskie media.

Odmiana AY.4.2, nazywana czasem Delta Plus, została zidentyfikowana po raz pierwszy w lipcu. Ma kilka mutacji w wypustkach, których wirus używa do przenikania do ludzkiego organizmu, przez co prawdopodobnie ma większą zdolność do transmisji.

Koronawirus. Wariant Delta

Na razie AY.4.2 nie została uznana za wariant niepokojący, ale zdaniem profesora Francois'a Balloux, dyrektora instytutu genetyki w Kolegium Uniwersyteckim w Londynie zapewne wkrótce to się zmieni.

Balloux oraz inny naukowiec, Jeffrey Barrett z COVID-19 Genomics Initiative uważają, że AY.4.2 rozprzestrzenia się o 10-15 procent szybciej niż oryginalny wariant Delta, który jest obecnie dominującym na świecie. To czyniłoby ją najszybciej przenoszącą się odmianą koronawirusa.

Ale naukowcy zwracają uwagę, że to niewielki procentowo przyrost w stosunku do poprzednich wariantów koronawirusa - w przypadku Alfy transmisja była o 50 procent szybsza od pierwotnego, wywodzącego się z Chin wariantu, a Delta rozprzestrzenia się o 60 procent szybciej niż Alfa.

- Jest to potencjalnie bardziej zakaźny szczep. To niewiele w porównaniu z tym, co widzieliśmy w wariantach Alfa i Delta, które były około 50 do 60 procent bardziej zakaźne. Prawdopodobne, że jest on do 10 procent bardziej zakaźny, więc mówimy o dość subtelnej różnicy, i to jest obecnie w trakcie badań. Na tym etapie powiedziałbym: poczekajmy i zobaczmy, nie wpadajmy w panikę - powiedział Balloux, którego cytuje stacja BBC, ale zastrzegł, że nie można niczego przesądzać.

AY.4.2 jest jedną z około 45 odmian wariantu Delta, które zidentyfikowano na świecie, ale obecnie jest głównie wykrywana w Wielkiej Brytanii. Kilka przypadków wykryto w USA, a pewną liczbę też w Danii, ale liczba nowych infekcji tą odmianą w tym kraju spadła.

Autor:anw

Źródło: PAP