Seul i okolice toną. Kolejne ofiary śmiertelne największych opadów od ponad 100 lat

Aktualizacja:
Autor:
kw,ps
Źródło:
Reuters, PAP

Stolicę Korei Południowej i okolice nawiedziły rekordowe opady deszczu. W ich efekcie co najmniej osiem osób zginęło. Wcześniej informowano o pięciu ofiarach śmiertelnych. Kilkaset osób straciło dach nad głową.

Wyjątkowo obficie deszcz zaczął padać w poniedziałek wieczorem. Jak poinformowała we wtorek agencja Yonaap, w Seulu wystąpiły największe opady deszczu od 115 lat. Na niektórych obszarach Seulu, pobliskiego miasta Inczon i otaczającej stolicę prowincji Gyeonggi w ciągu godziny zanotowano sumę opadów na poziomie ponad 100 litrów wody na metr kwadratowy. Agencja zaznaczyła, że w seulskiej dzielnicy Dongjak wskaźnik przekroczył w pewnym momencie 141,5 l/mkw.

Ofiary śmiertelne, ranni i zaginieni

Z najnowszych informacji wynika, że zginęło co najmniej osiem osób. Wśród nich są dwie około 40-letnie siostry i nastoletnia córka jednej z nich. Kobiety zgłaszały w poniedziałek wieczorem, że zostały uwięzione w zalanym mieszkaniu w Seulu, a później znaleziono je martwe. W stolicy Korei Płd. śmierć poniósł również pracownik służb miejskich w wieku około 60 lat, najprawdopodobniej w wyniku porażenia prądem podczas akcji usuwania przewróconego drzewa.

Za zaginione uważa się siedem osób.

Woda zalała domy, ulice i stacje metra

Wyjątkowo obfite opady spowodowały podtopienie domów i samochodów. Całkowicie zalane zostały ulice i stacje metra w dzielnicy Gangnam w Seulu.

Wstrzymano działalność wielu miejsc i usług publicznych, w tym niektórych linii metra, połączeń kolejowych, odcinków dróg, parkingów podziemnych i promów. Według Yonhapu działanie większości zostało przywrócone do wtorkowego popołudnia.

Największe od dziesięcioleci

W poniedziałek automatyczna stacja meteorologiczna w dzielnicy Dongjak łącznie zanotowała sumę opadów 381,5 l/mkw. Jest to znacznie więcej niż dotychczasowy oficjalny rekord wynoszący 354,7 l/mkw. z sierpnia 1920 roku i najwięcej, odkąd w 1907 roku Korea Południowa uruchomiła współczesny system gromadzenia danych. Ponadto opady w Dongjaku w przeliczeniu na godzinę były większe od rekordowych 118,6 l/mkw. z 1942 roku - podała agencja Yonhap. Państwowy urząd meteorologiczny zaznaczył jednocześnie, że najnowsze wyniki nie trafią do oficjalnych statystyk, ponieważ nie zostały zebrane w specjalnej stacji pomiarowej w dzielnicy Jongno.

Autor:kw,ps

Źródło: Reuters, PAP