TVN Meteo | Świat

Udaremniono przemyt żółwi zielonych. Nie wszystkie udało się uratować

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw
Źródło:
Reuters

Kolumbijskie wojsko schwytało przemytników żółwi zielonych w departamencie La Guajira w północno-wschodniej części kraju. 31 gadów wróciło z powrotem na wolność, 11 nie przeżyło.

W czwartek wczesnym rankiem kolumbijskie wojsko udaremniło przemyt 42 dorosłych osobników żółwia zielonego w mieście Maicao położonym w departamencie La Guajira. Pięć osób zostało aresztowanych.

- Trzydzieści jeden żółwi mogło powrócić do swojego naturalnego środowiska, wypuściliśmy je, ale głęboko ubolewamy nad śmiercią jedenastu - powiedział Samuel Lanao z organizacji ds. ochrony środowiska Corpoguajira, która zaopiekowała się zwierzętami. - Wzywamy społeczeństwo do przyłączenia się do ochrony naszej dzikiej przyrody - dodał.

Jak przekazały władze, 11 żółwi nie przeżyło z powodu złego traktowania przez nielegalnych handlarzy.

Żółw zielony - biologia gatunku

Żółw zielony, nazywany też jadalnym (Chelonia mydas), należy do rodziny żółwi morskich. Nazwa nawiązuje do koloru ich tkanki tłuszczowej, która jest zielona. Gatunek ten występuje we wszystkich ciepłych morzach i oceanach strefy równikowej.

Jak podaje organizacja ekologiczna WWF (World Wildlife Fund), prawie wszystkie gatunki żółwi morskich zaklasyfikowane są jako "zagrożone wyginięciem", a trzy jako "krytycznie zagrożone".

Autor:anw

Źródło: Reuters