Inwazja groźnych mrówek na Hawajach. "Kąsają ludzi, gdy ci śpią", a obrzęk utrzymuje się tygodniami

Autor:
kw,as
Źródło:
sciencealert.com
Karaluch spędził w uchu mężczyzny trzy dni
Karaluch spędził w uchu mężczyzny trzy dniFacebook/Zane Wedding
wideo 2/24
Owady i inne

Kauaʻi, hawajska wyspa na Oceanie Spokojnym, zmaga się największą inwazją "ognistych mrówek" w historii. Tak duża populacja owadów może stanowić zagrożenie dla mieszkańców wyspy i turystów. Urzędnicy apelują o zgłaszanie wszystkich spotkań z mrówkami do odpowiednich organów - tylko w ten sposób można będzie opanować inwazję.

Obecność mrówek z rodzaju Solenopsis na Kauaʻi odkryto w 1999 roku, jednak teraz, po latach, sytuacja na wyspie stała się dramatyczna. Siedliska milionów przedstawicieli tych owadów odkryto w Parku Stanowym Rzeki Wailua, znajdującym się we wschodniej części wyspy. To największa kolonia tego gatunku, jaką do tej pory odkryto na Kaua'i, a na dodatek może stanowić poważne zagrożenie dla mieszkańców wyspy.

Spadają z drzew, wchodzą do domów

Jak podaje portal informacyjny SFGATE, inwazja mrówek, nazywanych ognistymi, rozpoczęła się na prywatnej posesji w okolicach rzeki Wailua. Owady opanowały już obszar o powierzchni od 5 do 14 hektarów, a zasięg ich występowania może zbliżać się do samej rzeki. Haylin Chock z Komitetu Gatunków Inwazyjnych na Kaua'i podkreśla, że obecność płynącej wody może ułatwić rozprzestrzenianie się owadów.

- W ten sposób opanowałyby cały park stanowy - wyjaśnia Chock. - Mrówki mogą zacząć wspinać się na drzewa, co będzie dla nich prawdziwym rajem. Gdy tak się stanie, w jaki sposób będziemy mogli monitorować to, gdzie są?

Inwazja mrówek Solenopsis to nie tylko problem ekologiczny, ale również gospodarczy i zdrowotny. Gwałtowny wzrost liczby owadów może zagrażać zwierzętom domowym, przemysłowi rolniczemu, a także mieszkańcom i turystom.

- Te mrówki wpływają na nasz sposób życia. Kiedyś mogliśmy wyjść na spacer czy plażę, ale teraz owady mogą spadać na nas i nas gryźć - opowiada Heather Forester z Hawaii Ant Lab. - Na niektórych obszarach mrówki mogą nawet wchodzić do domów. Mamy wiele raportów o tym, że kąsają ludzi, gdy ci śpią w łóżkach - dodaje.

Mrówka z gatunku Solenopsis invictaShutterstock

Bolesna lekcja

Ukąszenia mrówek z tej rodziny mogą być bardzo bolesne i często pozostawiają swędzące rany, wypełnione ropą. Według cytowanego przez SFGATE Komitetu Gatunków Inwazyjnych na Kaua'i, obrzęk, jaki powstaje na skutek ugryzienia, może utrzymywać się tygodniami.

Organizacja rozpoczęła kampanię medialną, w której zachęca do korzystania z bezpłatnych testów mających pomóc w wykrywaniu mrówek w domach. Dzięki temu Komitet ma nadzieję na powstrzymanie rozprzestrzeniania się owadów.

Jedną z najbardziej skutecznych metod walki z mrówkami Solenopsis jest rozkładanie im zatrutego jedzenia. Poszczególne osobniki biorą pożywienie, które następnie zanoszą do kolonii. Dzięki temu można w szybki sposób zabić setki tych owadów.

- Nasz zespół jest naprawdę dobry w tym, co robi. Mam nadzieję, że nie rozprzestrzeniły się aż tak bardzo. Jestem przekonana, że uda nam się utrzymać je pod kontrolą - dodaje Chock.

Autor:kw,as

Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock