Humbak zaplątał się w liny, służby ruszyły mu na pomoc

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Długopłetwiec oceaniczny, czyli humbak, zaplątał się w liny, które były częścią wyposażenia służącego do połowu krewetek. Zwierzę nie było w stanie samodzielnie się uwolnić. Z pomocą ruszyli mu specjaliści z kanadyjskiego Zespołu Ratunkowego Morskich Ssaków.

Długopłetwiec oceaniczny zaplątał się w liny, które były częścią sprzętu służącego do połowu krewetek. Wieloryb nie był w stanie samodzielnie się uwolnić, pomogli mu specjaliści z kanadyjskiego Zespołu Ratunkowego Morskich Ssaków (Marine Mammal Rescue), a także i miejscowi rybacy.

Grupie ratunkowej udało się przeciąć liny, a długopłetwiec cały i zdrowy mógł spokojnie zanurzyć się w głębinach morza. Do zdarzenia doszło w ubiegły piątek u wybrzeży kanadyjskiej wyspy Texada.

Humbak, długopłetwowiec oceaniczny - waga, wielkość populacji

Długopłetwce oceaniczne, zwane także humbakami (Megaptera novaeangliae), mogą osiągać do 17 metrów długości i ważyć do 45 ton. Były częstym celem polowań wielorybników. Do 1946 roku ich populacja zmniejszyła się o ponad 90 procent, dlatego też wtedy powołana została Międzynarodowa Komisja do spraw Wielorybnictwa, która miała nadzorować liczebność waleni. Od tamtego czasu populacja zaczęła się zwiększać. Obecnie szacuje się, że zalicza się do niej około 80 tysięcy osobników.

Gatunki wielorybów występujące na świecieMaria Samczuk/PAP

Autor:anw

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości