Jaskinie w Austrii topnieją. "Tak szybkiego ubytku lodu nie było przez ostatnie dwa tysiące lat"

Autor:
kw/dd
Źródło:
PAP, uibk.ac.at
"Kocioł, w którym gotowana jest pogoda dla Europy" gwałtownie się zmienia
"Kocioł, w którym gotowana jest pogoda dla Europy" gwałtownie się zmieniaTVN24
wideo 2/16
Lód i lodowce

W Austrii znajduje się bardzo wiele lodowych jaskiń, z których ogromna część nie została jeszcze zbadana. Naukowcy nie mają dobrych wieści - możliwe, że części z nich już nigdy nie poznamy, gdyż tamtejsze zasoby lodu dosłownie maleją w oczach. Przyczyniają się do tego zmiany klimatu - konkretnie wzrost temperatury powietrza oraz coraz mniejsza ilość opadów.

- Zmiana klimatu zagraża jaskiniom lodowym w Austrii, dotyczy to przede wszystkim mniejszych jaskiń - informują naukowcy w czasopiśmie naukowym "Scientific Reports".

Wnętrze jednej z lodowych jaskiń w AustriiShutterstock

Datowanie lodu

Na świecie znanych jest kilka tysięcy jaskiń lodowych. Wiele z nich można spotkać w Austrii. Mimo to niewiele z tych form terenu przebadano dokładnie.

W ostatnich latach zespół naukowców z uniwersytetów w Innsbrucku (Austria) i Belfastu (Wielka Brytania) szczegółowo badał osiem jaskiń lodowych, usytuowanych w Tyrolu, Styrii, Karyntii i Górnej Austrii. Stosując metodę radiowęglową zespół szacował wiek warstw lodowych, które mierzą niekiedy kilka metrów grubości.

- Zamierzając datować lód, poszukiwaliśmy najmniejszych inkluzji drewna w warstwach lodu. Wiek tych drobin, które dostawały się z zewnątrz, mogliśmy datować precyzyjnie - opisuje Tanguy Racine z Quaternary Research Group z Innsbrucku. Z badań wynika, że w ostatnich latach lodu w jaskiniach nieustannie ubywa. - Obserwujemy tempo kurczenia się lodu, jakie nie występowało wcześniej - dodaje naukowiec. Wynika to ze średniego wzrostu temperatur i zmniejszenia się ilości opadów. Jak dodaje, tak szybkiego tempa ubytku lodu, jak obecnie, nie było przez ostatnie dwa tysiące lat.

Autor:kw/dd

Źródło: PAP, uibk.ac.at

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości