TVN Meteo | Świat

Wieczorny spacer rodziny grizli. Nagrał ją policyjny monitoring

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw/dd
Źródło:
ENEX, CBS News

Pięcioro niedźwiedzi grizli - matka wraz z czwórką dzieci - spacerowało w pobliżu posterunku policji w mieście Jackson w stanie Wyoming. Przy wsparciu agencji zajmującej się ochroną dzikiej przyrody zostały przepędzone w mniej zaludnione miejsce. Zarówno policjanci, jak i pracownicy organizacji są zaniepokojeni zachowaniem niedźwiedziej rodziny.

Niedźwiedzica grizli i jej cztery młode wybrały się na nocny spacer po mieście Jackson w północno-zachodnim Wyoming. Zwierzęta są już dobrze znane obserwatorom dzikiej przyrody, ale teraz zwróciły na siebie jeszcze większą uwagę. Wędrówkę uchwyciły kamery monitoringu we wtorek przy lokalnym posterunku policji.

Znana niedźwiedzica

Policja zamieściła nagranie w mediach społecznościowych w środę. Jak dodano w specjalnym oświadczeniu, przy wsparciu agencji rządowej zajmującej się ochroną dzikiej przyrody U.S. Fish and Wildlife Service, przepędzono rodzinę niedźwiedzi do mniej zaludnionego obszaru.

Niedźwiedzica - grizli nr 399 - była znana w regionie od lat. Jest częścią badań prowadzonych w regionie i dostała specjalny kolczyk z identyfikatorem. Ponieważ pochodzi z Parku Narodowego Yellowstone, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych osobników swojego gatunku w regionie.

Niepokojące zachowanie

Choć może wydawać się urocze, że matka z czterema rocznymi niedźwiadkami spaceruje po mieście, ich zachowanie nieco zaniepokoiło przedstawicieli agencji. Zwierzęta napadały na śmietniki, pasieki pszczół i paśniki z żywnością dla leśnej fauny. Zaczęto spekulować, że może dojść do niebezpiecznego spotkania z ludźmi.

- W ostatnich dniach nastąpił znaczny wzrost aktywności pięciu niedźwiedzi, przebywających w pobliżu rezydencji i dostępu do ludzkich źródeł pożywienia - twierdzili przedstawiciele U.S. Fish and Wildlife Service w niedzielę, jeszcze przed zdarzeniem przy posterunku.

Eksperci odłowili trzy z czterech młodych niedźwiedzi. Dwóm założono obroże śledzące w nadziei, że wiedza o lokalizacji pomoże zapobiec ewentualnym problemom.

Mieszkańców okolicy wezwano zaś do zachowana ostrożności i takiego składowania śmieci, karmników dla ptaków i innego pożywienia, aby nie przyciągały one drapieżników.

Grizli mieszkające w obrębie Yellowstone są chronione na mocy ustawy o gatunkach zagrożonych wyginięciem. Na początku lat 70. XX wieku w regionie żyło około 100 osobników. Dzisiaj szacuje się, że populacja wzrosła do ponad 1000 niedźwiedzi.

Autor:kw/dd

Źródło: ENEX, CBS News