Astronauci z misji Ax-2 wrócili na Ziemię. "To była fenomenalna podróż"

Autor:
anw
Źródło:
Reuters

Astronauci z lotu Ax-2 bezpiecznie wrócili na Ziemię kończąc tym samym dziesięciodniową misję badawczą. Na samej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) spędzili łącznie osiem dni. W tej drugiej w historii prywatnej misji brały udział cztery osoby, w tym pierwsza saudyjska astronautka.

Załoga Ax-2 bezpiecznie wylądowała we wtorek wieczorem lokalnego czasu na Florydzie. Kapsuła Dragon z astronautami spadła do Zatoki Meksykańskiej, u wybrzeży miasta Panama City. Lot powrotny trwał około 12 godzin. Była to druga w historii prywatna misja zorganizowana przez firmę Axiom z Houston.

- To była fenomenalna podróż, bardzo nam się podobało - powiedziała chwilę po wylądowaniu amerykańska astronautka Peggy Whitson, która brała udział w misji.

10 dni misji

Rakieta Falcon 9 z kapsułą Dragon, wyprodukowana przez firmę SpaceX Elona Muska, wystartowała z ośrodka lotów kosmicznych im. Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie, w niedzielę 21.05 o godzinie 17.40 czasu lokalnego (w Polsce była wtedy 23.40). Główny statek kosmiczny, nazwany Freedom, oddzielił się od górnego stopnia rakiety po około 12 minutach lotu.

Czworo astronautów dotarło do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w poniedziałek 22.05 około godz. 15.24. Misja trwała łącznie 10 dni, a na pokładzie samej ISS załoga spędziła osiem dni.

Misja została oznaczona jako Ax-2, a jej prywatni uczestnicy zapłacili za lot i pobyt na ISS kilka milionów dolarów.

Załoga misji Axiom 2

Załogą Axiom 2 dowodziła 63-letnia, emerytowana amerykańska astronautka Peggy Whitson, która spędziła w kosmosie 665 dni. Brała udział w 10 spacerach kosmicznych. Obecnie pełni funkcję dyrektora do spraw lotów kosmicznych w firmie Axiom. W misji brał też udział amerykański biznesmen John Shoffner.

Załogę uzupełniło dwóch astronautów z Arabii Saudyjskiej - 31-letni Ali Al-Qarni, pilot myśliwca, oraz 34-letnia Rayana Barnawi, naukowczyni zajmująca się badaniami nad komórkami macierzystymi raka. Barnawi jest pierwszą saudyjską astronautką, która poleciała w kosmos. Na konferencji prasowej przed startem powiedziała, że "jest to dla niej wielkim honorem i zaszczytem".

Pierwszym Saudyjczykiem w kosmosie był książę Sultan bin Salman, który w 1985 roku wziął udział w amerykańskiej misji orbitalnej.

Autor:anw

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości