TVN Meteo | Świat

Tak kurczy się lodowiec na Islandii. Widać to na filmie poklatkowym

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw/dd
Źródło:
Reuters

Kryzys klimatyczny trwa, a dowodem na to jest topnienie lodowca Breiðamerkurjökull na Islandii. Skutki tego, jak szybko kurczy się jego powierzchnia, pokazali na filmie poklatkowym naukowcy ze szkockiego University of Dundee.

Lodowiec nagrywany był przez sześć tygodni, w trakcie których drastycznie zmniejszył swoją powierzchnię. Materiał opracował doktor Kieran Baxter z University of Dundee w Szkocji. Na filmie poklatkowym widać, w jak szybkim tempie kurczy się wielowiekowy lód.

- Postawiliśmy kamerę około metra od czoła lodowca. Nagrywaliśmy go przez sześć tygodni i zarejestrowaliśmy cofnięcie lodu o kilkadziesiąt metrów, więc to był dość dramatyczny wynik na tak krótki czas obserwacji. Jest to bardzo niepokojące. To wyraźne przyspieszenie procesu topnienia jest nierozerwalnie związane z antropogenicznymi zmianami klimatu, czyli powodowanymi przez działalność człowieka, przez emisję gazów cieplarnianych - powiedział doktor Baxter. - Jedną z trudności związanych z kryzysem klimatycznym jest to, że jego skutki są dla wszystkich tak bardzo widoczne. Zmiany zachodzą na poziomie chemicznym, cząsteczkowym, trudno to sobie zwizualizować, i dlatego właśnie szukamy takich miejsc jak to, które pokazują nam, jak dokładnie wygląda kryzys klimatyczny - dodał.

Islandia. Zmiany klimatu a topnienie lodowców

Zmiany klimatu i wzrost średniej temperatury na świecie stanowią zagrożenie dla islandzkich lodowców. Jak zauważa agencja Reutera, od 1989 roku pokrywa lodowa Vatnajökull, jedna z największych w Europie, straciła 150-200 kilometrów sześciennych lodu, a jej powierzchnia zmniejszyła się o ponad 400 kilometrów kwadratowych - podało Islandzkie Biuro Meteorologiczne.

Lodowiec Breiðamerkurjökull znajduje się w Parku Narodowym Vatnajökull, około 380 kilometrów od stolicy kraju - Reykjaviku.

Skutki zmian klimatycznychAdam Ziemienowicz/PAP

Autor:anw/dd

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters