Barra nadciąga. Ostrzeżenia przed huraganowym wiatrem w Irlandii i Wielkiej Brytanii

Aktualizacja:
Autor:
kw,
ps/dd
Źródło:
The Guardian, rte.ie, tvnmeteo.pl
Prognozowana trasa burzy Barra
Prognozowana trasa burzy Barra
Ventusky
VentuskyPrognozowana trasa burzy Barra

Burza Barra najpierw uderzy w Irlandię i tego samego dnia nadciągnie nad Wielką Brytanię. Meteorolodzy ostrzegają przed porywami wiatru dochodzącymi we wtorek do 130 kilometrów na godzinę. W Irlandii, w hrabstwach, dla których wydano alerty pogodowe najwyższego stopnia, zaleca się odwołanie zajęć w szkołach. Lotnisko w Cork anulowało już kilka porannych połączeń.

Na obszarze całych Wysp Brytyjskich obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne w związku ze zbliżającą się burzą o imieniu Barra. To przemieszczający się przez Atlantyk obszar niskiego ciśnienia, który wieczorem w poniedziałek znajdował się pośrodku oceanu.

We wtorek, kiedy w Polsce będzie pomiędzy godziną 5 a 6, żywioł ma uderzyć w zachodnie wybrzeże Irlandii, a następnie sunąć w kierunku wschodnim i kilka godzin później znaleźć się nad Wielką Brytanią.

W obu krajach przewidywane są porywy wiatru dochodzące do 130 kilometrów na godzinę. Tyle wynosi średnia prędkość wiatru huraganu pierwszej kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Synoptycy prognozują sumy opadów deszczu do 50-70 litrów wody na metr kwadratowy. W północno-zachodniej części Irlandii możliwe są zamiecie śnieżne. Wystąpią wysokie fale morskie.

Alerty pogodowe w Irlandii

Evelyn Cusack z irlandzkiej instytucji meteorologicznej Met Eireann mówiła w poniedziałek o warunkach pogodowych "zagrażających życiu". Czerwone alerty, najwyższego stopnia, wydane zostały dla hrabstw Cork, Kerry i Clare. W pozostałych miejscach kraju obowiązują ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia.

Tam, gdzie wydano pomarańczowe alerty drugiego stopnia, istnieje jednak możliwość podniesienia ich stopnia do najwyższego.

Departament Edukacji w Irlandii zalecił zamknięcie szkół we wtorek w 12 hrabstwach objętych czerwonymi i pomarańczowymi alertami.

Odwołane loty

Z powodu nadciągającego żywiołu odwołane zostały poranne rejsy z lotniska w Cork do Amsterdamu i Londynu. Jak zaznaczyły władze lotniska, możliwe są kolejne zmiany w rozkładzie połączeń.

Ostrzeżenia w Wielkiej Brytanii

Met Office, rządowe brytyjskie biuro meteorologiczne, wydało ostrzeżenia pogodowe dla większości regionów Wielkiej Brytanii. Obowiązują alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem i opadami deszczu w całej Anglii, Walii i Irlandii Północnej. W części Szkocji dotyczą one również opadów śniegu.

Część mieszkańców wciąż bez prądu

W północną Anglię i Szkocję 26 listopada uderzyła burza Arwen, łamiąc między innymi słupy wysokiego napięcia i zrywając linie energetyczne. W niedzielę kilka tysięcy odbiorców nadal nie miało prądu.

Firmy energetyczne ostrzegają, że z powodu pogody przywrócenie zasilania w domach może znacznie się opóźnić. W Szkocji sytuacja została opanowana dopiero w niedzielę wieczorem, jednak teraz znów jest ryzyko kolejnych awarii.

Prognozowana trasa burzy Barra
Prognozowana trasa burzy BarraVentusky

Autor:kw, ps/dd

Źródło: The Guardian, rte.ie, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ventusky, Met Eireann/Twitter