Trzy ofiary śmiertelne, ponad 800 rannych. Ziemia zatrzęsła się w Iranie

Autor:
as/dd
Źródło:
PAP, Al Jazeera

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9 wystąpiło w sobotę wieczorem w północno-zachodnim Iranie. Jego epicentrum znajdowało się blisko zamieszkałego przez 200 tysięcy osób miasta Choj. Władze regionu informują o co najmniej trzech ofiarach śmiertelnych.

W sobotę wieczorem irańską ostan Azerbejdżan Zachodni nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9. Wystąpiło na głębokości 10 kilometrów, a jego epicentrum znajdowało się 8 km od zamieszkanego przez około 200 tysięcy osób miasta Choj.

Trzęsienie ziemi w Iranie. Poważne zniszczenia i straty

Jak poinformował w niedzielę Mohammad Sadegh Motamedian, gubernator Azerbejdżanu Zachodniego, jak dotąd z powodu trzęsienia zginęły trzy osoby, a 816 zostało rannych. Wiele budynków zostało uszkodzonych, a w otaczających Choj miejscowościach przerwane zostały dostawy energii elektrycznej.

Babak Mahmoudi z narodowej Organizacji Pomocy i Ratownictwa powiedział państwowym mediom, że dwa samoloty z pomocą opuściły lotnisko Mehrabad w Teheranie krótko po północy. W tym samym czasie do Choj z okolicznych prowincji wyruszyły dziesiątki ciężarówek wypełnionych niezbędnym sprzętem.

Iran znajduje się na styku płyt tektonicznych, przez co często dochodzi tam do trzęsień ziemi. 18 stycznia, również w pobliżu Choj doszło do trzęsienia, w którym zostało rannych kilkaset osób.

Autor:as/dd

Źródło: PAP, Al Jazeera