Prawie 50 ofiar śmiertelnych uderzeń piorunów. W Indiach trwa sezon monsunowy

Autor:
anw
Źródło:
AP, PAP
Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzy
Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyTVN24
wideo 2/4
TVN24Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzy

49 osób zginęło w tym tygodniu w wyniku uderzeń piorunów w stan Uttar Pradesh położonym na północy Indii. Ofiarami śmiertelnymi byli głównie rolnicy. Od kwietnia w kraju tym wyładowania atmosferyczne zabiły prawie 750 osób.

W wiosce położonej w Uttar Pradesh zginęło w czwartek od uderzeń piorunów siedem osób. Tym samym bilans ofiar śmiertelnych wyładowań atmosferycznych w tym stanie w tym tygodniu wzrósł do 49.

Rolnicy schronili się pod drzewem w trakcie silnych, monsunowych opadów deszczu i wówczas zostali rażeni piorunem. Zginęli na miejscu. Wśród ofiar znalazło się czterech członków tej samej rodziny i kilka osób pasących bydło.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jedna doba i aż 20 ofiar śmiertelnych uderzeń piorunów

"Ludzie umierają częściej od piorunów"

Wysoka liczba ofiar śmiertelnych skłoniła rząd do wydania nowych wytycznych dotyczących zachowania bezpieczeństwa podczas burzy - przekazał rzecznik rządu stanowego Shishir Singh. - Ludzie umierają częściej od piorunów niż w incydentach związanych z deszczem, chociaż jest to czas, kiedy ludzie (zwykle) umierają w powodziach - powiedział Singh. Sezon monsunowy w Indiach trwa od czerwca do września. Według danych rządowych, od kwietnia w Indiach pioruny zabiły prawie 750 osób.

Jak zachować się podczas burzy w lesieLasy Państwowe

Sunita Narain, polityk i działaczka na rzecz ochrony środowiska, powiedziała, że globalne ocieplenie odgrywa znaczącą rolę w rosnącej liczbie uderzeń piorunów. Jak przekazała, wzrost temperatury o jeden stopień Celsjusza powoduje 12-krotne zwiększenie się liczby błyskawic.

J P Gupta, dyrektor Departamentu Meteorologicznego, powiedział, że liczba burz i piorunów w tym roku, które nawiedziły Indie, jest wyższa niż zwykle, co jest związane z zanieczyszczeniem powietrza. - Wysoka temperatura gruntu prowadzi do parowania ze zbiorników wodnych, które produkują do atmosfery wilgoć. Obecność aerozoli związanych z zanieczyszczeniem powietrza stwarza korzystne warunki dla tworzenia się chmur burzowych, w których tworzą się pioruny - powiedział Gupta.

Chmury burzowePAP

Autor:anw

Źródło: AP, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock