TVN Meteo | Świat

Marzysz o wyprawie za koło podbiegunowe? Instytut Geofizyki PAN szuka chętnych do pracy podczas wyprawy polarnej

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw
Źródło:
PAP

Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk rekrutuje. Poszukiwani są między innymi kucharz, geofizyk, meteorolog, mechanik i konserwator. Kandydaci mają wyruszyć na wyprawę do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.

Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego jest położona w południowo-zachodniej części Spitsbergenu - największej wyspy archipelagu Svalbard, za północnym kołem podbiegunowym. W stacji zarządzanej przez Instytut Geofizyki (IGF) PAN już od lat prowadzone są badania naukowe. Pierwsza całoroczna wyprawa do Hornsundu odbyła się w roku 1957, a od 1978 takie wyprawy organizowane są co roku.

Kandydaci do 45. wyprawy

IGF PAN poinformował o tym, że rekrutuje chętnych do udziału w 45. wyprawie do stacji polarnej. Wśród poszukiwanych są: geofizyk z doświadczeniem w dziedzinach elektroniki lub geofizyki, meteorolog w szczególności z doświadczeniem w służbie meteorologicznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, informatyk, mechanik w szczególności z umiejętnością obsługi agregatów prądotwórczych i silników wysokoprężnych, pracownik techniczny, ale również kucharz. Zgłoszenia będą przyjmowane do 22 listopada 2021 roku.

Stacja rekrutuje dwie grupy chętnych. Pierwsza, tak zwana zimująca, ma przebywać na wyprawie od czerwca 2022 r. do lipca 2023 r. Druga grupa - letnia - wyjedzie w czerwcu 2022 r. i wróci we wrześniu 2022 r.

IGF PAN informuje, że dodatkowym atutem wśród kandydatów będzie między innymi posiadanie patentów motorowodnych, zaświadczeń ukończenia wszelkiego rodzaju kursów medycznych, doświadczenia terenowego (w szczególności zimowego górskiego) czy znajomość języka angielskiego. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie IGF PAN w zakładce "kariera".

Autor:kw

Źródło: PAP