TVN Meteo | Świat

Zima przyszła wcześniej i nie chce odpuścić. Biała Hiszpania

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw
Źródło:
ENEX, https://www.20minutos.es/
Zimowa aura w Hiszpanii
Zimowa aura w Hiszpaniienex
wideo 2/4
enexZimowa aura w Hiszpanii

Intensywne opady śniegu nawiedziły Półwysep Iberyjski. Związane są z niżem Dana, za sprawą którego do kraju napłynęło zimne powietrze z północy. Obowiązują alarmy meteorologiczne, które ostrzegają przed tym, że miejscami może spaść 20 centymetrów śniegu.

Do Hiszpanii zima przyszła 10 dni przed swoim meteorologicznym początkiem. - Zimowa aura związana jest z napływem zimnych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych, które wywołały nagły spadek temperatury - tłumaczył Rubén del Campo, rzecznik hiszpańskiej narodowej agencji meteorologicznej AEMET. Według del Campo, ta masa zimnego powietrza spowodowała również powolne przemieszczanie się niżu Dana. Jak mówił rzecznik AEMET, taka cyrkulacja powietrza sprzyja powstawaniu chmur, z których sypie śnieg. Dodatkowo opadom śniegu sprzyja napływ wilgotnego powietrza znad Morza Śródziemnego.

Chłód i obfite opady deszczu będą utrzymywać się przez cały tydzień zarówno na Półwyspie Iberyjskim, jak i na Wyspach Kanaryjskich.

Hiszpania. Wydano pomarańczowe alerty meteorologiczne

We wtorek agencja meteorologiczna AEMET wydała pomarańczowe alerty przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują one w regionach: Aragonia, Kastylia-La Mancha, Kastylia-León i La Rioja. Miejscami może spaść do 20 centymetrów śniegu.

Żółte alarmy wydano w Asturii, Kantabrii, Katalonii, północnym Madrytu, Nawarrze i Walencji.

Opady śniegu będą się utrzymywać na terenach leżących powyżej 700-900 metrów nad poziomem morza na obszarach górskich, takich jak Góry Kantabryjskie i Pireneje.

Opady śniegu w HiszpaniiPAP/EPA/Antonio Garcia

Pogoda w najbliższych dniach

- Czwartek nadal będzie niestabilny, z intensywnymi opadami deszczu, zwłaszcza w pierwszej połowie dnia, w Katalonii, na Balearach i w Melilli - mówił del Campo. Po południu prognozuje się też opady w zachodniej części Andaluzji i na południu Estremadury. Tego dnia będzie sypał śnieg, najintensywniej na wysokości powyżej 800-1000 m n.p.m.

Śnieg w Hiszpanii
Śnieg w Hiszpaniienex

Autor:anw

Źródło: ENEX, https://www.20minutos.es/

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Antonio Garcia